Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Akil İnsanlardan Toprak Yorumu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 9 Mayıs 2013 - 17:39:58
Akil İnsanlardan Toprak Yorumu

Kağıthane’de kadınlara barış sürecini anlatan Akil insanlar Heyeti Marmara Grubu, PKK’nın “toprak” karşılığında silah bıraktığı söylemlerini…Kağıthane’de kadınlara barış sürecini anlatan Akil insanlar Heyeti Marmara Grubu, PKK’nın “toprak” karşılığında silah bıraktığı söylemlerini yorumladı. Akil insanlar Heyeti Marmara Grubu’ndan Sanatçı Hülya Koçyiğit, Hukukçu Yücel Sayman, Yazar Mustafa Armağan Kağıthane Belediyesi’nin Kadın Meclisi’ne misafi r oldu. Terör problemi […]

Akil-insanlardan-Toprak-YorumuKağıthane’de kadınlara barış sürecini anlatan Akil insanlar Heyeti Marmara Grubu, PKK’nın “toprak” karşılığında silah bıraktığı söylemlerini…
Kağıthane’de kadınlara barış sürecini anlatan Akil insanlar Heyeti Marmara Grubu, PKK’nın “toprak” karşılığında silah bıraktığı söylemlerini yorumladı.

Akil insanlar Heyeti Marmara Grubu’ndan Sanatçı Hülya Koçyiğit, Hukukçu Yücel Sayman, Yazar Mustafa Armağan Kağıthane Belediyesi’nin Kadın Meclisi’ne misafi r oldu. Terör problemi na çözüm sürecinde aktif [r] rol alan Akil insanlar Heyeti, barış sürecinde yapılan çalışmaları kadınlara anlatarak, kadın milletinin süreçteki önemini anlattı. Toplantıda heyet, kadın milletinin süreçle alaka-lı sorduğu soruları yanıtladı. Toplantının yapıldığı Kağıthane Belediyesi Meclis Salonu önünde güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Türkiye’de tüm misafirin aklıselim, sağduyulu insanlar olduğunu ifade eden Hülya Koçyiğit, “Hepimizin ortak yanı, hakka, hukuka inanan, adaletin tesis edilmesi gerektiğine inanan ve bu ülkenin kan akan, can yakan problemi n bir an ev-vel durdurulması yönünde kalpleri bir olan misafiriz. ޞu bir gerçek ki, sadece 63 tane akil insanımız yok. Bir araya getirilen insanlar sadece temsildir, örnektir” diye konuş-tu.

Annelere seslenen Koçyiğit, “Bundan böyle anneler askerlik çağı gelen çocukları için ağlamayacak. Hep birlik-te inanırsak bundan sonra ne analar, ne babalar ağlamayacak. faka t silah olduğu zaman asl a barış konuşulamaz, demokratik adım atılamaz” diye konuş-tu.

ANNELERDEN BARIޞ SÜRECiNE DESTEK

Gülten Bingöl ili adlı bir kadın Kürt kökenli bir vatandaş olduğunu ifade ederek, “Özlemimiz hep barıştı. özel olarak bu sürece biz anneler destek sunmalıyız. Destek sunarken de kullandığımız dil oldukça çok önemlidir. Kaygılarımla, korkularımla da sürece inanıyorum” diye konuş-tu.

Sıdıka Akarsu adlı bir kadın, “Anne şeklinde barış istiyoruz” derken, “Vesile Kaymaz, adlı bir ötek i kadın ise, Başbakan Erdoğan’ın süreçle alaka-lı net konuşmadığını belirterek, Tunceli ilinde şuanda 52 karakol inşa edildiğini iddia etti.

Kaymaz’ın, “Barış varsa sebe p bu karakollar inşa ediliyor” sorusu sonucu Hülya Koçyiğit, bu soruların muhatabının Akil insanlar Heyeti’nin olmadığını belirterek, “Sorduğunuz sorular, yöneticilerin cevaplaması gereken sorular” diye konuş-tu.

Mustafa Armağan ise, “ޞiddet ortamının polisten de teröristten de gelse kabul edilemez olduğunu belirteceğiz. Biz hükümetin sözcüsü değiliz. Elbette bu düşüncelerinize katılan insanlar var. Bunları biz rapor şeklinde alacağız, ileteceğiz. Barış konusu dışındaki karakol gibi meseleleri ben bilmiyorum. Araştıracağız, soracağız. Bunun araştırmasını daha sonraki dönemde alacaksınız” diye konuş-tu.

MUSTAFA ARMAĞAN: “TC TOPRAKLARI BM TARAFINDAN GÜVENCE ALTINA ALINMIޞTIR”

Halk arasında PKK’nın toprak karşısında silahı bıraktığı fısıltilerinin sorulması sonucu heyet, değerlendirmelerde tespit edil-di.

Mustafa Armağan, önceki yıllarda Kürt kesimine politika hakkının verilmemesi sonucu PKK’nın doğduğunu ifade ederek, “Burada 1991 yılında Le ile Zana ve arkadaşları mecliste politika yapacakken, orada bir Kürtçe yemin etmesi, tabi o da doğrumudur, yanlış mıdır tartışılır. Anca k dokunulmazlıkları kaldırılmadan poli s ekibi onları alıp hapse attı. ޞimdi bir milletvekilinin dokunulmazlığı diye bir şey var. Sen bunu kaldırmadan tutup yaka paça hapse atarsan, işte bakın nerelerden geliyoruz. ޞuanda toplumda öyle bir tepki uyandırmaz. Bugünkü olgunluğu o tarihte gösterebilseydik belki binlerce insanımızın genç yaşta toprağa düşmesine mani olabilirdik. Bunlar politikate temsil edilemeyince gidip dağa çıkıyorlar” diye konuş-tu.

PKK’nın sebe p silah bıraktığı sorusunu değerlendiren Armağan, “Uluslar arası politikate değişmeler oldu. bundan sonra silahla bu işlerin halledilemeyeceği gibi baskılar meydana geldi. PKK neyi bahane ediyordu? 82’deTürkiye Kürtçeyi yasaklamıştı. Kürtçe şarkı okunmuyordu. ޞuanda televizyonlarda şarkılar söyleniyor. arzulayan rica ettiği kitabı basıyor. Niçin savaşıyorsunuz sorusunun bir ayağı çöktü. Böylesine bir ortamda bu savaşın devam etmesi için çok büyük gerekçe ortadan kalkıyor” diye konuş-tu.

“Türkiye Cumhuriyeti toprakları Birleşmiş Milletler tarafından güvence altına alınmıştır” diyen Armağan, “ޞuanda Lozan’ın bozulması için Türkiye ve bizim dışımızda 9 devletin Türkiye ile birlik-te oturup, müzakere etmesi lazım. Burada Türkiye’nin de ikna edilmesi, 9 devletin de buna onay vermesi lazım. Toprak bölüşümü öyle kolay şeyler değil. Başbakan size şuradan şu kadar km toprak verdik demekle bu iş olmaz” diye konuş-tu.

Toprak bölüşümünün halktan habersiz bir mesele olamayacağının altını çizen Armağan, “Hükümetin kalkıp da ben onlara söz vermiştim, napalım toprağımızı verelim diye bir şey yok. Böyle bir şey mevzu bahis dahi olamaz. Kendinize güvenin Böyle bir şey olursa gök kubbeyi başınıza yakarız diyebiliyor musunuz? Bunu diyebiliyor iseniz o zaman korkamayın” diye konuş-tu.

Hülya Koçyiğit ise konu ile ilgili, “Topraklarımız bir bütündür, ehemmiyetli olan bu toprakların içerisinde bir olabilmek” diye konuş-tu.

Hukukçu Yücel Sayman ise, süreçte misafirin bu tür kaygılarının kendilerine olan güvensizliğinden kaynaklandığını söyledi. Yücel Sayman, “Eğer böyle bir şey mümkünse, bundan iki şey çıkar. Bu bize, hepimize hakarettir. Biz ağzımızı açıp şaşkın şaşkın bakacağız. Hay Allah bizde kazık yemişiz Türkiye’yi bölmüşler. ikincisi, biz de armut toplamıyoruz. Başa gelen bir askeri şey değil, Amerikan valisi değil. Seçimle gelmiş bir insan, bir parti bunu nasıl yapabilir” diye konuş-tu.

Bu süreçte söylenen söylemlerin kaygılardan ibaret olduğunu anımsatan Sayman, yeni ve özgürlükçü bir Türkiye için mutlaka Anayasa’nın değişmesi gerektiğini belirt ti. toplumun bu süreçte seyirci olmadığını, barış sürecinde aktif rol aldığını da sözlerine ekledi.

AKiL iNSANLAR SAYMAN VE KOÇYiĞiT, HEYETE TEPKiLERi DEĞERLENDiRDi

Akil insanlar Heyetine gösterilen tepkileri değerlendiren Yücel Sayman, “Ben onu tepki şeklinde değerlendirmiyorum. Bu, siyasi bir anlayış, bir görüş. Onu o şekilde dile getiriyorlar. Çünkü siyasi görüşün temelinde biz bu çözüm sürecine hayır diyoruz. Devletin Kandil’le görüşmesine karşıyız. Bunu yaptırtmayız. Teslim olacaklarsa olsunlar’ bunu değişik şekillerde dile getiriyorlar. Bunu konuşturtmayız diye de oraya konuşmak için gelen halka yapıyor. içerde bin 200 kişi, dışarıda 20-30 şa-hıs konuşturtmayız diyor. toplum da bunu görüyor” diye konuş-tu.

Hülya Koçyiğit ise, “Akil insanlar bu toplumun özeti. Bu isimler olmayıp da başka isimler de olabilirdi. neti-ce de bu akil heyetinin içerisinde ayrı dinden, görüşten olmayan, hepsi birbirrinden oldukça çok deği-şik olan insanlar var. Sanki bizler hükümet tarafından birtakım bilgileri halka öğretmek ya da onları ikna etmekle görevlendirildik gibi yanlış anlaşılma oldu. Bu bize zaman yitirdirdi. Çünkü böyle bir görevimiz yok. Buna da gerek yok. Çünkü devletin zaten vekilleri, bakanları var ve bu meselede mutlaka kararlı bir başbakanı var. Terör yılları Türkiye’de yaşayan her insanı acıttı, yaraladı. bundan sonra bitsin. Bu gün bundan sonra oldukça çok umutlu bir noktadayız.

Programın arkasından heyet üyelerine lale sembollü plaket takdim edildi.

(iHA) AKiL iNSANLARDAN TOPRAK” YORUMU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz