Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

AK Parti Ve BDP Anlaştı CHP Ve MHP Rest Çekti
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:59:17
AK Parti Ve BDP Anlaştı CHP Ve MHP Rest Çekti

AK Parti ve BDP anlaştı CHP ve MHP rest çekti…12 Eylül darbesinin ürünü olan anayasanın ilk üç maddesiyle bunların değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğine dairdördüncü madde üzerindeki görüşmeler TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını kilitledi. CHP ile MHP’nin, 12 Eylül darbe Anayasası’nın ilk dört maddesinin aynen korunmasında ısrarcı olması, eşitlikçi, özgürlükçü yeni bir anayasa yapılması konusundaki umutların […]

AK-Parti-Ve-BDP-Anlasti-CHP-Ve-MHP-Rest-CektiAK Parti ve BDP anlaştı CHP ve MHP rest çekti…
12 Eylül darbesinin ürünü olan anayasanın ilk üç maddesiyle bunların değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğine dairdördüncü madde üzerindeki görüşmeler TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını kilitledi.

CHP ile MHP’nin, 12 Eylül darbe Anayasası’nın ilk dört maddesinin aynen korunmasında ısrarcı olması, eşitlikçi, özgürlükçü yeni bir anayasa yapılması konusundaki umutların azalmasına sebe p oldu. Komisyon, çalışmalarına bugün devam edecek.

TÜRKLÜK KRiZi

Anayasa’nın, “Türkiye Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir tüm [r] olduğunu ve dilinin Türkçe olduğunu” belirleyen ilk üç maddesiyle bunların değiştirilmesinin teklif edilmesini dahi yasaklayan 4. maddesi, anadilde eğitim hakkını engelleyen 42. ve herkesi Türk kabul eden 66. maddesindeki vatandaşlık tanımı komisyonun önceki günkü toplantısının kritik gündemiydi.

Taraf Gazetesi’nin haberine göre, tartışma, ilk üç maddenin değiştirilemeyeceğini düzenleyen 4. maddesinde yoğunlaştı. AKP ve BDP, anayasada değiştirilemez hükümler olamayacağını bu nede n le 4. maddenin yeni anayasaya taşınmaması gerektiğini savundu. Hem AKP hem de BDP sözcüleri, darbeci generallerin yaptığı anayasa ile getirilen değiştirilemezlik yasağının korunması halinde yeni ve çağdaş bir anayasadan söz edilemeyeceği yönündeki savunmalarını yineledi.

Ancak, “Bunlar kırmızı çizgilerimiz” diyen CHP ve MHP, tek adım geri gitmedi; değiştirilemezlik kuralında ısrarcı oldu. CHP’li komisyon üyesi Atilla Kart, anayasanın ilk üç maddesiyle korunan değerler konusunda hassas olduklarını, bunların üzerinden tartışmaya girmeyi reddettiklerini ifade eder iken, MHP’li Faruk Bal da, “Bu devletin ilk üç maddede temel sütunları inşa edilmiştir. Yeni anayasada da bu üç maddenin değiştirilmemesi gerekir” diye konuş-tu.

MHP: KÜRTLER MiLLET Mi

Devletin üniter yapısını şart koşan ve dilinin Türkçe olduğunu belirleyen ilk üç maddeye BDP’den gelen itirazlar sonucunda komisyonun MHP’li üyeleri Kürtlerin millet olup olmadığını tartışmaya açabilir kadar ileri gitti. BDP, anadilini kullanmak hakkının yeni anayasada bağımsız madde şeklinde yer almasını isterken vatandaşlık tanımında Türklük vurgusu yapılmasına ve devletin nitelikleri arasında bölünmez bütünlüğe yer verilmesine karşı çıktı. BDP, Türkçenin devletin tek dili şeklinde kabul edilemeyeceğini, faka t resmî dili olabileceğini, bu nede n le Kürtçe vd. anadillere de anayasal güvence sağlanması gerektiğini savundu. Bunun sonucu MHP’li Faruk Bal’ın Kürtlerin aslında millet değil, bir etnisite olduğunu savunup bunu TÜiK rakamları ile da desteklemek girişimine “Bunu hakaret kabul ederiz” diye çıkışan BDP’nin tepkisi sert oldu.

KÜRT DiLiNi TARTIޞTILAR

Görüşmeler hakkında Taraf’a konuşan komisyonun BDP’li üyelerinden Meral Danış Beştaş, toplantıda oldukça çok talihsiz ifadeler sarf edildiğini söyled i. Beştaş, “Kürt dilinin üç bin kelimesi Farsçadır’ gibi fikirler ileri sürüldü. Bunları hiçbir şekilde kabul edemeyiz, oldukça çok netiz” diye konuş-tu.

BDP, CHP VE MHP’YE TEPKiLi

Beştaş, şunları belirt ti: “Darbe anayasasının getirdiği bir hükme dair‘değiştirilemezlik maddesi kalsın’ tezi kabul edilemez. Yeni anayasa darbe anayasasından kopuş Anayasası olmalıdır. AKP gibi bizim de 4. maddenin olmaması gerektiği yönündeki düşüncemiz net. Tartışmalar Kürt dili-Kürt proble-mi etrafında kilitlendi. En büyük sıkın-tı olan eşitsizlikayrımcılık konusunu, Kürt dilini konuştuk. oldukça çok talihsiz bir toplantı idi. Dile-kimliğe yönelik kabul edilemeyecek garip garip tezler – Kürt dilinin üç bin kelimesi Farsçadır gibi- ileri sürüldü. Bunları hiçbir şekilde kabul edemeyiz, oldukça çok netiz…

ANADiLSiZ OLMAZ

Sanatta kültürde eğitimde, her alanda anadilin kullanılmasının engellenmesini hakaret sayacağımızı belirt tik. Aynı noktadayız. AKP, Türkçeyi devletin resmî dili şeklinde tavsiye ediyor, biz de Türkçe’nin resmî dil olmasını faka t anadilin kullanılması önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. CHP ve MHP ise mevcut darbe anayasasında olduğu gibi ‘devletin dili Türkçedir’ düzenlemesinde ısrarcı.

BiZ, NiYE ÇALIޞIYORUZ

CHP ve MHP eski Anayasa’nın aynen yenide nını istiyor. Madem öyle biz sebe p çalışıyoruz. Resmî dile, değiştirilemez maddelere dokunamayacaksak, bu anayasa ne anayasası olacak. Bu gerilim ile maddelerin yazımına geçmek zor. Ama, pes etmeden tartışacağız.”

CHP’Li BATUM VE BAޞKANLIK KRiZi

Komisyonun AKP’li üyesi Mustafa ޞentop’un Anayasa’nın ilk dört maddesinde değişiklik yönünde uzlaşma sağlanması halinde, partilerinin de Başkanlık önerisini yenide n dan değerlendirebileceklerini belirt tiği bildiril-di. Buna özel olarak CHP’li üyeler tepki gösterdi. CHP’liler, AKP’yi Başkanlık önerisiyle çalışmaları kilitlemekle ve şimdi de bunu koz şeklinde kullanmakla suçladı. ayrıca komisyondaki ötek i partili üye arkadaşları ile dahi birtakım bazı sıkın-tı yaşayan CHP’li üye Süheyl Batum’un bu komisyonun yeni anayasa yazma yetkisi olmadığı yönündeki görüşlerini yinelemesi de ortamı gerdi. Buna, AKP’li üyelerden sert tepki geldi.

AK PARTi: ÇIKMAZIN SORUMLUSU BUNLAR

AK Parti’li üye Mustafa ޞentop da önceki günkü kritik toplantıdaki uzlaşmazlık nedeni ile CHP-MHP ittifakını suçladı. ޞentop, muhalefetin kırmızı çizgileri gerekçe gösterdiği tutumu nedeni ile komisyon müzakerelerinin çıkmaza girdiğini savundu. Komisyonun CHP’li üyesi Süheyl Batum’un toplantıda, komisyonun anayasa yapmaya yetkisi olmadığını belirt tiğini ifade eden ޞentop’un tepkisi şöyle oldu: “Böylesi tutumla yeni anayasa yapmak mümkün değil. Bu komisyonun yeni Anayasa yapamayacağına inananlar toplantılara hiç katılmamalı” Komisyonda sadece partilerinden fedakarlık beklemenin doğru olmadığını da ifade eden AKP’li ޞentop, CHP ve MHP’nin kırmızı çizgilerinden taviz vermemelerini “Bu iki partinin direttiği kırmızı çizgiler 80 ihtilalinden sonra beş generalin Anayasaya eklediği maddelerdir” sözleri ile eleştirdi.

Taraf

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz