Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ahpanis Vadisi Bal Üretimiyle Öne Çıktı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:12:09
Ahpanis Vadisi Bal Üretimiyle Öne Çıktı

Ahpanis Vadisi Bal Üretimiyle Öne Çıktı…Tunceli’nin doğal güzelliğiyle önee çıkan Ovacık ilçesi yakınlarındaki Ahpanis Vadisi bundan sonra üretililen tamamen organik balları ile önee çıkıyor.Çözüm süreci kapsamında PKK’lıların daha ev-vel üslendikleri bu bölgeden ayrılması ile arıcılık önplanaçıktı.Birçok bölgede şeker verilen arıların adeta tembelleştirildiğini ve doğal bal üretiminin önüne geçildiğini anlatan köylüler, kendi arılarının 2800 rakıma kadar […]

Ahpanis-Vadisi-Bal-Uretimiyle-One-CiktiAhpanis Vadisi Bal Üretimiyle Öne Çıktı…
Tunceli’nin doğal güzelliğiyle önee çıkan Ovacık ilçesi yakınlarındaki Ahpanis Vadisi bundan sonra üretililen tamamen organik balları ile önee çıkıyor.
Çözüm süreci kapsamında PKK’lıların daha ev-vel üslendikleri bu bölgeden ayrılması ile arıcılık önplanaçıktı.Birçok bölgede şeker verilen arıların adeta tembelleştirildiğini ve doğal bal üretiminin önüne geçildiğini anlatan köylüler, kendi arılarının 2800 rakıma kadar çıkarak bölgeye özgü endemik bitkilerin çiçeklerinden polen alarak ürettiğini belirt ti. Bal üretimi yapan [r] Çambulak Köyü Muhtarı Yusuf Tunç, Ahpanis Vadisi’nde organik bal örütümiyle alaka-lı şunları belirt ti:”Buralarda ortalama rakım 1900 civarında. Bölgede bu mevsime kadar yeni çicekler açar. Bölgedeki yakın dağların rakımı ise, 3000 civarındadır. Buralarda yol, elektrik, eksoz gazı, sanayi tesisi yok. Dolayısı ile arılar tamamen çiceklerden aldıkları polanler ile ballarını yapıyor. Hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Çünkü buradaki çicekler arıları oldukça çok iyi besliyor.”Bölgedeki arıcıların bu işi zor koşullarda yaptığını, pazarlama ve tanıtım sıkıntısı çektiklerini anlatan Yusuf Tunç, “Biz gerçek balın kilosunu 40 liranın üzerinde fiyattan satıyoruz. Son iki sene-de ballarımızı alanlar bundan sonra sipariş veriyor ve pazar payımız oluşuyor. Devlet teşvik etse, malik çıksa Türkiye’nin en iyi balını biz elde ederiz ve her türlü hastalığa iyi gelen bu balları piyasaya süreriz” diye konuş-tu.İzmir ilinde oturan ve Ahpanis Vadisi’ndeki Çad Köyü’nde arıcılık yapan Yusuf star ise, her se-ne izmir’den gelerek 7 ay burada kaldığını anlattı. star, Ahpanis Vadisi’nde üretilen balın kaliteli olduğunu söyleye-rek şöyle diye konuş-tu:”Arı tamamen doğal ortamda bal yapıyor. Bir oldukça çok hastalığa iyi geliyor. özel olarak kınkor ve çarçur otunun çiceği inanılmaz besleyici ve yararlı. Bu otlar sadece bu bölgede var ve sağlıklı arılar hiçbir kimyasal madde ile mücadeledan bal üretiyor. Ben İzmir ilinde özel sipariş ile ballarımı satıyorum. Devlet malik çıksa daha fazla üretiriz.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz