Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ahmed Arifin İlham Kaynağı Leyla Erbil
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:52:16
Ahmed Arifin İlham Kaynağı Leyla Erbil

Ünlü şair Ahmed Arifin ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ kitabındaki şiirlerin ehemmiyetli bir bölümünün geçtiğimiz ay yitirdiğimiz yazar Le ile Erbile yazıldığı görül-dü.Ahmed Arif diyince ilk aklımıza gelen şiirlerinden biri olan, “Dışarda gürül-gürül akan bir dünya… Bir ben uyumadım, Kaç leylim bahar, Hasretinden prangalar eskittim. …. Yokluğun, cehennemin öbür adıdır, Üşüyorum, kapama gözlerini…” dizeleri ile dillere pelesenk […]

Ahmed-Arifin-ilham-Kaynagi-Leyla-ErbilÜnlü şair Ahmed Arifin ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ kitabındaki şiirlerin ehemmiyetli bir bölümünün geçtiğimiz ay yitirdiğimiz yazar Le ile Erbile yazıldığı görül-dü.
Ahmed Arif diyince ilk aklımıza gelen şiirlerinden biri olan, “Dışarda gürül-gürül akan bir dünya… Bir ben uyumadım, Kaç leylim bahar, Hasretinden prangalar eskittim. …. Yokluğun, cehennemin öbür adıdır, Üşüyorum, kapama gözlerini…” dizeleri ile dillere pelesenk olan ‘Hasretinden Prangalar Eskittim” şiirinin esin kaynağının, geçtiğimiz ay yaşamını kaybeden [r] yazar Le ile Erbil olduğu bildiril-di. Hatta şairin tek kitabında yer alan şiirlerin çoğu Erbil için…

Hürriyet gazetesinin haberine göre, edebiyat tarihi itibarı ile oldukça çok az şahsıın bildiği bu mesele bir kitapla ortaya çıkıyor.

15 Mayıs 1954

Ankara

Leylâ, Canım,

Kayb, berbat ve sessizim…

Sessiz ve dolu: Allahtan ki sen varsın. Yoksa halim korkunçtu….

Kitapta, Ahmed Arif’in Le ile Erbil’e 1954-1957 yılları arasında ve son şeklinde 1977’de olmak üzere gönderdiği 60’dan fazla mektup yer alıyor. ޞair, hem şiirlerde hem de mektuplarda Le ile Erbil’e  “Leylim”  diye hitap ediyor.

Le ile Erbil’in son romanı ‘Tuhaf Bir Erkek’i bitirdikten sonra mektupları yayımlamaya karar verdiği, Ahmed Arif’in oğlu Filinta Önal’ın da izninin alındığı belirtiliyor. çok büyük aşkın kaleme alındığı mektuplar bu ay sonunda omurlar ile buluşacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz