Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Afetten Etkilenen Çiftçi Borcu Ötelendi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:39:30
Afetten Etkilenen Çiftçi Borcu Ötelendi

Afetten Etkilenen Çiftçi Borcu Ötelendi…Bakanlar Kurulu, değişik afetlerden zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarını 1 se-ne erteledi. Konuya dairBakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, kararla, 1 Ocak 2013 yılı tarihi itibarıylan bugüne kadar Türkiye genelinde olan yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban […]

Afetten-Etkilenen-Ciftci-Borcu-OtelendiAfetten Etkilenen Çiftçi Borcu Ötelendi…
Bakanlar Kurulu, değişik afetlerden zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarını 1 se-ne erteledi.

Konuya dairBakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, kararla, 1 Ocak 2013 yılı tarihi itibarıylan bugüne kadar Türkiye genelinde olan yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar, dolu, don, kuraklık, [r] yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebi ile ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ya daseraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ya datüzel şa-hıs üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırılmasına dairBakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine dairusul ve esasları saptan-dı.

Karara göre, söz konusu üreticilerden ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ya daseraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumları il ya dailçe hasar tespit komisyonlarınca saptanan gerçek ya datüzel şa-hıs üreticilerin, Ziraat Bankası ve TKK tarafından kullandırılan ve bugün itibarı ile vadesi/taksit vadesi/hesap devresi şimdi-lik gelmemiş olmakla birlik-te bir se-ne içerisinde dolabilir olan ya davadesinden itibaren 90 günlük zaman içerisinde olan tarımsal kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde alaka-lı mevzuatına göre, faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihlerinden/taksit vadelerinden/hesap devrelerinden itibaren 1 se-ne süreyle ertelenecek.

Öte yandan, Ziraat Bankası ve TKK’nın 1 Ocak 2013 yılı tarihi itibarıylan sonra Tasfiye Olunabilir Alacaklar Hesaplarına aktarılmış bulunan tarımsal kredi borçları ise 2 Eylül itibarı ile faiz tahakkuk ettirilmeksizin, bu tarihten itibaren bir se-ne süreyle ertelenecek.

Müracaat süresi

Bugün itibarı ile borçları vadesinden itibaren 90 günlük zaman içerisi içerisinde bulunan ya daTasfiye Olunabilir Alacaklar Hesaplarına aktarılmış bulunan gerçek ya datüzel şa-hıs üreticiler, bugünden itibaren 1 ay içiresinde; kredi borçlarının vadesi/taksit vadesi/hesap devresi şimdi-lik gelmemiş olmakla birlik-te bugünden itibaren 1 yıllık zaman içerisinde dolabilir olan gerçek ya datüzel şa-hıs üreticiler ise vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren bir ay içerisinde Ziraat Bankası ya daTKK’ya yazılı şeklinde müracaat edebilecek.

Ertelenen borçlara yüzde 5 faiz uygulanacak

Banka ve TKK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren ve 2 Eylül itibarı ile ertelemeye mesele olabilir Tasfiye Olunabilir Alacaklar Hesabına kayıtlı tarımsal kredi borçlarına da erteleme dönemi müddetince yüzde 5 faiz uygulanacak.

Ziraat Bankası ve TKK’nın bu karar kapsamında ertelenen kredilerden dolayı doğabilir gelir kayıpları, Banka tarafından uygulanan cari tarımsal kredi faiz oranı ile yüzde 5 erteleme faiz oranı arasındaki fark esas alınarak hesaplanacak.

Banka ve TKK, bu karar kapsamında ertelenen kredilere dairbilgileri ve vadesi/taksit vadesi/hesap devresi sonuna kadar hesaplanmış tahmini gelir kaybı tutarlarını, tasarımksiyon yapılabilmesini teminen aylık şeklinde Hazine Müsteşarlığı’na iletecek. Banka ve TKK’nın, bu karar bazında ertelenen kredilere dairvadesi/taksit vadesi/hesap devresi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş gelir kaybı tutarlarını, alaka-lı formatta iletmelerini müteakiben ödemeler, Müsteşarlık tarafından alaka-lı se-ne bütçelerine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

Bu karar kapsamında, il ya dailçe hasar tespit komisyonu kararları sonucu Bakanlık ile ve ilçe müdürlüklerince ÇKS’ye göre oluşturulabilir icmallerin onaylı birer sureti, Banka ve TKK’ya gönderilecek. Erteleme işlemleri, bu icmaller esas alınarak gerçekleştirilecek.

Ertelenen krediler nedeni ile; bugünden itibaren müracaat süresi sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde ise erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi, borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının, sukutunu icap ettirmediği gibi borçlunun müşterek borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek.

Bu karar çerçevesinde yapılan ödemeler ve ötek i işlemlere dairincelemelerde 27 Aralık 2006 tarihli ve 5570 sayılı Kanunun alaka-lı maddesi ile 28 Ocak 2013 yılı tarihli ve 2013 yılı/4271 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “T.C Ziraat Bankası A.ޞ ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nce Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizle Yatırım ve işletme Kredisi Kullandırılmasına dairKarar”ın alaka-lı maddesinin hükümleri esas alınacak. Bu kararda yer almayan ertelemeye dairhususlar hakkında Banka ve TKK’nın tarımsal kredilere dairusul ve mevzuatı uygulanacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz