Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Adli Yardım Bürosu Güvence Kapısı Sayılıyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:11:51
Adli Yardım Bürosu Güvence Kapısı Sayılıyor

Erzurum ili Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, adli yardım bürosunun hukuki desteğe ihtiyacı olan halka en iyi şekilde hizmet verdiğini belirt ti. Maddi imkanları kısıtlı bulunan şahısla-rın avukatlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması ve hak arama özgürlüğünün güvence altına alınması amacını taşıyan ‘Adli Yardım Sistemi’ maddi [r] hali iyi olmayan şahıs-lar için güvence kapısı sayılıyor. “Erzurum ili Baro […]

Adli-Yardim-Burosu-Guvence-Kapisi-Sayiliyor
Erzurum ili Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, adli yardım bürosunun hukuki desteğe ihtiyacı olan halka en iyi şekilde hizmet verdiğini belirt ti.

Maddi imkanları kısıtlı bulunan şahısla-rın avukatlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması ve hak arama özgürlüğünün güvence altına alınması amacını taşıyan ‘Adli Yardım Sistemi’ maddi [r] hali iyi olmayan şahıs-lar için güvence kapısı sayılıyor.

“Erzurum ili Baro Başkanlığı şeklinde Erzurum ilinde maddi imkanı bulunmayan halka yönelik şeklinde verilen Adli Yardım hizmetlerimiz sürüyor.” diyen Erzurum ili Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, şunları belirt ti: “Adli Yardım hizmeti sadece Ücretsiz Avukatlık Hizmetini kapsamaktadır. Avukatlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmak şeklinde de tanımlanabilen Adli Yardım mekanizmasının, bir nevi hak arama özgürlüğünün güvence altına alınması anlamına geliyor.”

Adli yardım hizmetinden faydalanabilmek için başvuranın ödeme gücünün bulunmadığını belgelemesi gerektiğini hatırlatar Terzioğlu, şu bilgileri verdi: “Bunun için çoğu baroca muhtardan onaylı fakirlik belgesi yeterli görülmekle birlik-te birtakım barolarca ticaret sicil kaydının, taşınmazının bulunmadığı, SSK, Bağ-Kur ya daEmekli Sandığı’ndan gelir bağlanmadığını gösterir belgeler de istenmektedir. Bu nede n le adli yardım talebinde bulunabilir şahısla-rın gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenmek için talepte bulunulabilir baro başkanlığına başvurması gerekmektedir. 2012 yılında 288 şa-hıs başvuru yapar iken 251 kişiye adli yardım hizmeti verilmiş olup 2012 yılında adli yardım hizmeti veren avukatlar için yapılan ödeme 290 milyon 188 bin 62 TL iken 2013 yılı yılının ilk 7 ayında 228 şahsıın adli yardım için başvuru yapmış olup, 197 şahsıın adli yardımdan faydalanmıştır. Adli yardım için avukatlara yapılan ödeme 103 milyon 377 bin 17 TL’dir.”

iSTiSMAR EDENLER OLUYOR

Her yardımda olduğu gibi adli yardımda da istismar edenlerin olduğunu anımsatan Terzioğlu, şunları söyledi: “Bize adli yardım için başvuran kişileri oldukça çok iyi süzgeçten geçiriyoruz. Adli yardım talebi içerisinde bulunanlar içerisinde maddi hali oldukça çok iyi insanlara rastlayabiliyoruz. Bugün baktığımızda her yardımda olduğu gibi adli yardımda da istismar edenler var. Bu sebe p le adli yardımlar için yapılan başvuruları ince eleyip sık dokuyoruz.”
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz