Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

ABDnin Mısıra Olan Yardımları 71 Milyarı Geçti
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:06:06
ABDnin Mısıra Olan Yardımları 71 Milyarı Geçti

ABDnin Mısıra olan yardımları 71 milyarı geçti…Amerika Birleşik Devletleri, Mısır’da iktidarı darbe ile ele geçiren yönetime yapılması muhtemel maddi yardımı tartışıyor.Mısır’da yaşananlara darbe diyemeyen Obama yönetimi, bu ülkeye yapılan maddi yardımların kesileceğine dair herhangi bir izah yapmadı. ABD’nin ‘Dış Yardım Kanunu’na göre, askeri darbe ile hükümeti ele geçirenlere maddi yardımların kesilmesini gerekli. ABD, Mısır’a yıllık […]

ABDnin-Misira-Olan-Yardimlari-71-Milyari-GectiABDnin Mısıra olan yardımları 71 milyarı geçti…
Amerika Birleşik Devletleri, Mısır’da iktidarı darbe ile ele geçiren yönetime yapılması muhtemel maddi yardımı tartışıyor.
Mısır’da yaşananlara darbe diyemeyen Obama yönetimi, bu ülkeye yapılan maddi yardımların kesileceğine dair herhangi bir izah yapmadı. ABD’nin ‘Dış Yardım Kanunu’na göre, askeri darbe ile hükümeti ele geçirenlere maddi yardımların kesilmesini gerekli.

ABD, Mısır’a yıllık toplam 1,5 milyar dolar yardımda bulunuyor. 1948-2011 tarihleri arasında Washington’un [r] Kahire’ye toplam yardım tutarı 71,6 milyar dolar bulmuş durumda. özel olarak 1979’daki Mısır-israil yapılan barış antlaşmasından sonra ABD’nin yardımları hem düzenli hale geldi hem de arttı. Yardımın daha oldukça çok askeri alanda yapılması da ilgi çekiyor.

ABD, 2013 yılı’te Mısır’a yapması gereken yardımı Mayıs ayında bu ülkeye gönderdi. Bundan sonra yardımların kesileceğinin duyurulmasının ise ABD-Mısır arasındaki diplomatik ilişkilere zarar verebileceği önplanasürülüyor. Amerikalı politikaçileri, Mısır’a yardımlar konusunda bölünmüş durumda. Demokrat Partili Senatör Carl Levin, ekonomik desteğin durdurulması gerektiğini, söz konusu yardımların yeni anayasa ile birlik-te kurulabilir hükümete yapılmasının uygun olacağını belirt ti. Cumhuriyetçilerin önde gelen Arizona Senatörü John McCain ise Mursi hükümetinin başarılı olmadığını ama her şeye rağmen ABD’nin darbeye destek vermemesi gerektiğini ifade etti. Demokrat Partili New Jersey Senatörü Robert Menendez ise ekonomik yardımların kesilmesi durumda Mısır’daki kaosun daha fazla büyüyeceğini söyleye-rek “Bu daha fazla istkirarsızlığa nede n olur. Buda kimsenin ulusal güvenlik çıkarlarına yaramaz.” diye konuş-tu.

ABD YARDIMLARI MISIR ORDUSUNUN YÜZDE 80 GELiRiNE TEKABÜL EDiYOR

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ABD 2011 yılında israil’e 3 milyar, Irak’a 2,1 milyar, Pakistan’a 1,7 milyar, Mısır’a 1,5 milyar dolar yardımda tespit edil-di.

Bir sene-de yapılan toplam dış yardımların ise ABD bütçesine yükü 49 milyar dolar. Araştırmacılara göre Mısır’a verilen Amerikan yardımı, Ordu ilinin silahlanmaya ödediği paranın yüzde 80’ini karşılıyor. ABD, 1979 israil-Mısır barış anlatşmasını korumak, Süveyş kanalının açık kalmasını sağlamak, bölgedeki nüfuzunu sürdürmek için Mısır’a yardım ediyor.

ABD başkanları ‘Dış Yardım Kanunu’ konusunda birtakım bazı esnek olabiliyor. Dış yardımların ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda değişebildiği ifade ediliyor. Örneğin; ABD Eski Başkanı Bill Clinton, 1999’da darbe ile başa gelen Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e yapılan yardımları askıya almıştı. Ama Eski Başkan George W. Bush, 11 Eylül saldırılarından sonra Pakistan’a daha ev-vel aktarılmayan bütü n parayı serbest bırakmıştı. Obama yönetimi ise 2009’da Honduras’ta olan darbeden sonra maddi yardımları azaltmıştı. 2012’de ise Mısır’da iktidara gelen Muhammed Mursi hükümetine yapılabilir askeri yardımlar masaya yatırıldı. Buna gerekçe şeklinde Mısır’ın israil’e karşı geliştireceği politika karşısında duyulan endişe gösterildi. 2012’de ‘Dış Yardım Kanunu’na Mısır’a yapılabilir yardımların ‘1979 Mısır -israil barış antlaşmasına bağlı kalınması’ şartını getirildi. Teksas Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Kay Granger “Yapılan yardımların daha ev-vel bu kadar ayrınntılı araştır-ma altına alınmamıştı.” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz