Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

ABDden Diyalog Çağrısı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 9 Temmuz 2013 - 21:22:08
ABDden Diyalog Çağrısı

Beyaz Saray Sözcüsü Carney, “Tüm tarafları diyaloğa katılmaya, Mısırlı görevlileri de bütü n partileri sürece dahil etmesi gerektiğini anlamaya çağırıyoruz” diye konuş-tu.Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Mısır’da 6 ay sonra seçime gidileceğine yönelik planı “olumlu bir sinyal” şeklinde nitelendirerek, “Tüm tarafları diyaloğa katılmaya, Mısırlı görevlileri de bütü n partileri sürece dahil etmesi gerektiğini anlamaya çağırıyoruz” […]

ABDden-Diyalog-CagrisiBeyaz Saray Sözcüsü Carney, “Tüm tarafları diyaloğa katılmaya, Mısırlı görevlileri de bütü n partileri sürece dahil etmesi gerektiğini anlamaya çağırıyoruz” diye konuş-tu.
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Mısır’da 6 ay sonra seçime gidileceğine yönelik planı “olumlu bir sinyal” şeklinde nitelendirerek, “Tüm tarafları diyaloğa katılmaya, Mısırlı görevlileri de bütü n partileri sürece dahil etmesi gerektiğini anlamaya çağırıyoruz” diye konuş-tu. 

Carney, günlük basın toplantısında, Başkan Barack Obama’nın ulusal güvenlik [r] ekibi ile Mısır konusunda düzenli şeklinde bir araya geldiğini söyledi.

Mısır’daki gelişmelerin nasıl adlandırılacağı konusunda şimdi-lik bir karar vermediklerini hatırlatan Carney, bu halin Mısır’a yönelik 1,5 milyar dolarlık yardımların ötesinde bir mesele olduğunu, ABD ile Mısır arasındaki on yıllara uzanan ortaklıkla ilgi-li olduğunu dile getirdi. Carney, Mısır’a yardım programının hızlı biçimde değiştirilmesinin ABD’nin çıkarına olmadığını da yenide nladı.

Carney, “Demokratik sürece ve hem parlamento hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik ilerlemeye dönük potansiyel plan konusunda, geçiş dönemi hükümeti tarafından yapılan açıklamayı ihtiyatlı şekilde teşvik ediyoruz. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz” diye konuş-tu.

Ön hazırlık planının anayasal düzenlemeler konusunda referendumu içerdiğini anladıklarını bildiren Carney, bu hali “olumlu bir sinyal” şeklinde yorumladı.

“Sürece katılmayı reddetmeyin”…-

Tüm tarafları, bu sürece katılmayı reddetmeye değil, süreç hakkında diyalog halinde olmaya çağıran Carney, bu krizin çözülmesi için en iyi yolun, kapsayıcı ve herkesin katılımını içeren bir süreçten geçtiğini söyledi.

Carney, Mısır’da seçimler için 6 ay gibi bir takvimin belirlenmesiyle alaka-lı şeklinde da bu takvimin uygulanması için yapılması gereken oldukça çok şey yer aldı ğınu belirterek, bunun evrilen bir süreç olmasını ümit ettiklerini belirt ti. Bu tür bir değişimin başarısının odağını, Mısır’daki bütü n tarafların katılımını ve kapsayıcılığını içermesinin oluşturacağını anımsatan Carney, “Bu nede n le bütü n tarafları diyaloğa katılmaya, Mısırlı görevlileri de bütü n partileri sürece dahil etmesi gerektiğini anlamaya çağırıyoruz” diye konuş-tu.

Carney, bir gazetecinin “Beyaz Saray’ın sürece katılım çağrısına rağmen, Müslüman Kardeşler’in mantıklı şeklinde daha önce sürece katıldıklarını ama arkasından süreçten tamamen çıkarıldıklarını söyleyebileceklerini” belirtmesi sonucu, şunları belirt ti:

“Bu, halin inanılmaz karışıklığı ve zorluğuna işaret ediyor. Bu nede n le Başkan Obama, Mısır ordusunun Cumhurbaşkanı Mursi’nin iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik derinden yapılmışn kaygılarını dile getirdi. Odaklanmamız gereken, buradan sonra nereye gideceğimiz, demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete nasıl döneceğimiz. Bunu yapmanın en iyi yolu ve demokratik yollar ile seçilmiş hükümete dönmenin bir varış noktası değil, Mısır’da ve Mısır toplumunda demokrasinin yerleştiği bir sürecin başlangıcı olduğunu sağlamanın en iyi yolu, bu sürece Mısır toplumunun bütü n öğelerinin katılımından emin olunması.”

Bunun alternatifinin ise “devam eden kriz ve devam eden siyasi polarizasyon” olduğunu anlatan Carney, şunları söyledi:

“Konu, hangi bireyin ya dabireylerin Mısır’ın geleceğine öncülük edeceğine gelince, bu demokratik süreçte Mısır halkının karar vereceği bir şey.

Mısır’da ne olduğuna gelince, milyonlarca Mısırlının Cumhurbaşkanı Mursi’nin demokratik olmayan yönetimi altında aşırı derecede mutsuz olduğunu not etmek önemli. Obama’nın belirt tiği Mısır ve dünyanın başka yerlerine de uygulanabilecek bir şey: Demokrasi sadece seçimler değildir. Başarılı, özgür ve adil bir seçim netice-si demokrasi için varış noktası değildir.”

Carney, Mısır’da halka ateş açılması netice-si 50’nin üzerinde şahsıın ölmesine yönelik soru sonucu, bütü n şiddet eylemlerini kınadıklarını ve bundan derinden yapılmışn rahatsızlık duyduklarını belirt ti.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz