Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

ABD Suriyede Operasyon Başlattı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:53:34
ABD Suriyede Operasyon Başlattı

ABD Suriyede operasyon başlattı…Fransız Le Figaro gazetesi,”ABD’nin Ağustos ayı ortasında Esad karşıtı operasyonu başlatması nedeni ile sıkışan Esad’ın kimyasal silah kullandığını” önplanasürdü. Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Suriye’deki ölümler ile alaka-lı şeklinde “ޞu an için kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz” şeklinde mesele ştu.Dünya Suriye’nin Guta bölgesinde yaşanan kimyasal katliamın Esad rejimi tarafından işlenip işlenmediğini […]

ABD-Suriyede-Operasyon-BaslattiABD Suriyede operasyon başlattı…
Fransız Le Figaro gazetesi,”ABD’nin Ağustos ayı ortasında Esad karşıtı operasyonu başlatması nedeni ile sıkışan Esad’ın kimyasal silah kullandığını” önplanasürdü. Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Suriye’deki ölümler ile alaka-lı şeklinde “ޞu an için kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz” şeklinde mesele ştu.
Dünya Suriye’nin Guta bölgesinde yaşanan kimyasal katliamın Esad rejimi tarafından işlenip işlenmediğini tartışırken, pek çok şa-hıs de “Neden Esad, BM gözlemcileri kimyasal silahlar ile alaka-lı araştır-ma yapmak için Suriye’de olduğu sırada böyle bir eylemde bulunsun?” sorusunun cevabını arıyor. Hürriyet’ten Arzu Çakır Morin’in haberine göre, Dünya [r] Suriye’nin Guta bölgesinde yaşanan kimyasal katliamın Esad rejimi tarafından işlenip işlenmediğini tartışırken, herkes, Esad’ın sebe p BM gözlemcilerinin kimyasal silahla alaka-lı araştır-ma yapmak için Suriye’ye geldiği sorusunu soruyor. Bu problemi n yanıtını arayan Fransız Le Figaro gazetesi, “ABD’nin Ağustos ayı ortasında Esad karşıtı operasyonu başlatması nedeni ile sıkışan Esad’ın kimyasal silah kullandığını” önplanasürdü.Le Figaro’nun ulaştığı muhalif kaynaklar, ABD’nin israil ile berabe r, Suriye’nin güneyinde, Ürdün sınırında Esad ile savaşan muhaliflere komando eğitimi verdiğini ve 17 ve 19 Ağustos tarihlerinde eğittikleri iki komando ekibini ޞam’a kadar ilerlettiklerini açıkladılar.Askeri gerekçeLe Figaro’nun haberine göre, Esad’ın kimyasal silah kullanmasının ardında askeri operasyonel bir mantık var. Aylardır CIA ajanları ile muhaliflere komando eğitimi veren ABD, 17 Ağustos’ta hazırladığı 300 kişilik komando birliğini Deraa’dan Suriye’ye soktu. Hemen arkasından 19 Ağustos’ta yenide n dan ikinci bir birlik, CIA ve MOSSAD ajanlarının yardımı ile Suriye’de ilerledi. Ne bölgeye asker göndermek, ne de cihatçı örgütleri silahlandırmak istemeyen ABD, aylardır Ürdün’de seçmiş olduğu komandoları eğitti.Fransa Stratejik Analizler Enstitüsü araştırmacısı David Rigoulet-Roze, Le Figaro’ya, “Şžam’a yaklaşan komandolar ޞam’ın banliyösü Guta kentine kadar hissedilmeye başladı. ABD bu taktiği ile bir taraftan Suriye’nin güneyinde tampon bölge oluşturmak, hatta uçuşa yasak bölge kurarak muhalifleri güvenli bir şekilde eğitmeyi planlıyordu. Bu amaçla Haziran ayı sonunda bölgeye Patriot füze bataryaları ve F-16 uçaklarını kaydırdı” diyor. Guta’ya kadar yaklaşan askeri tehdit, ޞam’ı da tehdit etmeye başlayınca Esad harekete geçti.

Diplomatik gerekçeEsad’ın ikinci sebeb i ise diplomatik: Geçtiğimiz Temmuz ayında Esad’ın sözcüsü, “Dışarıdan bir saldırı olmadığı sürece, örneğin yabancı ajanlar Suriye’ye girmediği sürece kimyasal silah kullanılmayacak” demişti. Barac Obama’nın Ağustos 2012’de “Kimyasal silahlar kırmızı çizgimiz” sözünden, uluslararası camia “Esad kimyasal silah kullanırsa ABD askeri müdahale edecek” sonucunu çıkardı. faka t Esad 13 kez küçük girişimler ile kimyasal silah kullandığı halde Amerika sessiz kaldı. ޞam yönetim BM çalışanlarını bloke ettiği için ispatlaması da zOrdu ili Artı olarak. Artı olarak Obama Rusya ile ilişkilerinin bozulmasını istemediğini de söylemişti. BM Güvenlik Konseyi’ndeki Rusya desteğini de arkasına alan Esad, diplomatik alanda da Obama’ya meydan okudu.

OlasılıklarEğer Suriye rejimi gerçekten kimyasal saldırının arkasındaysa, ölü sayısı 100 bini aşan savaş yeni bir aşamaya geçecek ve kimyasal silah kullanımı da caydırıcı silah şeklinde savaşın bir parçası olacak. Bu Amerikalılara verilen bir mesaj. Esad, Obama’ya meydan okuyor.Muhalifleri silahlandırma opsiyonuna gelince, bir diplomat Le Figaro’ya, “Eğer bir gün bu yapılırsa, zaten söylenmez” diyor.Nokta hedefli hava saldırıları olasılığı ise mümkün. faka t bu olasılık, çatışmanın tüm bölgeye yayılması olasılığını taşıyor.Kimyasal silah depolarını bulmak ve güvenliğini sağlama olasılığı?israil komşusu Suriye’yi defalarca vurdu. Ama Batılı ülkeler kimyasal silahların bu sefer de cihatçı ülkelerin eline geçmesini istemiyor. Geriye kalan olasılık ise, hareketlenmemek. olan o ki Beşar Esad da bu olasılık sonucu oynuyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz