Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

540 Milyar Euro İstiyorlar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 11 Nisan 2013 - 20:43:13
540 Milyar Euro İstiyorlar

Yunanistan, 2. Dünya Savaşı’nda ülkenin uğradığı zarar için Almanya’dan tazminat talebinde bulunma niyetinin ilk sinyalini verdiYunan Hükümeti, 2. Dünya Savaşı’nda ülkenin uğradığı zarar için Almanya’dan yani tazminat talebinde bulunma niyetinin ilk sinyalini verdi. Almanya, Yunan Hükümeti’ni “olayları saptırarak toplumun dikkati başka yöne çekmeye çalışmak” ile suçladı. Atina’dan cevap ise “Ekonomik kriz başka, savaş tazminatı başka” […]

540-Milyar-Euro-istiyorlarYunanistan, 2. Dünya Savaşı’nda ülkenin uğradığı zarar için Almanya’dan tazminat talebinde bulunma niyetinin ilk sinyalini verdi
Yunan Hükümeti, 2. Dünya Savaşı’nda ülkenin uğradığı zarar için Almanya’dan yani tazminat talebinde bulunma niyetinin ilk sinyalini verdi.

Almanya, Yunan Hükümeti’ni “olayları saptırarak toplumun dikkati başka yöne çekmeye çalışmak” ile suçladı.

Atina’dan cevap ise “Ekonomik kriz başka, savaş tazminatı başka” oldu.

Başbakan Andonis Samaras’ın talimatı ile Yunan Maliye Bakanlığı’na bağlı bütü n dairelerin 2. Dünya Savaşı dönemi ile alaka-lı arşivleri incelendi.

Dört ay süren çalışmalarda toplam 190 bin belgenin incelendi ve 80 sayfalık bir rapor hazırlandı.

içeriği gizli tutulan raporda, medyaya sızdığı kadarıyla, Almanya’nın Yunanistan’a hiçbir zaman savaş tazminatı ödemediği sonucuna varıldı.

Buna karşı Almanya, 1950’li yılların sonlarında Yunanistan’a 130 milyon mark savaş tazminatı ödediğini ve konunun kapandığını savunuyor.

“ilk adımı attık”

Yunan Dışişleri Bakanı Avramopulos, sözkonusu rapor için “Eğer tazminat konusunda ilerleyeceksek, sağlam hukuki argümanlarımız olmalı. ilk adımı attık. ޞimdi Devlet Hukuk Konseyi’nin görüşünü bekliyoruz. Konseyin görüşünü aldıktan sonra ötek i adımları da atacağız” diyerek, tazminat talebine sıcak baktıklarını gösterdi.

Almanya’dan tepki

Almanya Maliye Bakanı Walfaung Schauble, Yunan Dışişleri Bakanı’nı “sorumsuzca” davranmakla suçladı.

“Yunanistan’da insanlar yanlış yola yönlendirileceklerine, bu ülkenin gerçekleştirmesi gereken ekonomik reformlar için aydınlatılmalı. Yunanistan’ın katetmesi gereken daha uzun bir yol var” diyen Schauble, tazminat konusunda da “Yunanistan için hiçbir umut yok. Bu mesele çoktan kapanmıştır” şeklinde mesele ştu.

“Kriz başka, tazminat başka”

Avramopulos, Alman Maliye Bakanı’na “Reformlar başka, tazminat konusu başka. Bu konunun kapanıp kapanmadığına da uluslararası adalet makamları karar verir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yunanistan’ın 2. Dünya Savaşı için Almanya’dan tazminat talebinde bulunması için ev-vel siyasi bir karar alması gerekli.

540 milyar Euro tazminat

Atina’da seneler-dir savaş tazminatının miktarı konusunda değişik iddialar dolaştı. En az 160 milyar Euro’dan başlayan iddialar, manevi tazminat talepleri de eklendiğinde 540 milyar Euro’ya kadar çıktı. Gayrı resmi rakamlara göre, 2. Dünya Savaşı’ndaki Nazi işgali yıllarında 825 bin Yunan vatandaşı öl-dü.

Bunlardan, 39 bini kurşuna televizyon dizildi, 12 bini serseri kurşunlarından, 600 bin şa-hıs de açlıktan yaşamını kaybeti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz