Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

5 Bin Yıllık Tarihi Ani Antik Şehrinde Kazı Çalışmaları Yeterli Değil
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:22:07
5 Bin Yıllık Tarihi Ani Antik Şehrinde Kazı Çalışmaları Yeterli Değil

5 bin yıllık tarihi Ani antik şehrinde kazı çalışmaları yeterli değil… Kars ili Valisi Eyüp Tepe, pek çok medeniyete ev malikliği yapmış 5 bin yıllık tarihi Ani antik şehrinde kazı çalışmalarının başladığını, faka t yeterli olmadığını belirt ti. Vali, Kafkas Üniversitesi’nin (KAÜ kazı başkanlığını almasını önerdi. Vali Tepe ilde faaliyet yürüten mahal-li [r] ve ulusal […]

5-Bin-Yillik-Tarihi-Ani-Antik-Sehrinde-Kazi-Calismalari-Yeterli-Degil5 bin yıllık tarihi Ani antik şehrinde kazı çalışmaları yeterli değil…

Kars ili Valisi Eyüp Tepe, pek çok medeniyete ev malikliği yapmış 5 bin yıllık tarihi Ani antik şehrinde kazı çalışmalarının başladığını, faka t yeterli olmadığını belirt ti.

Vali, Kafkas Üniversitesi’nin (KAÜ kazı başkanlığını almasını önerdi.

Vali Tepe ilde faaliyet yürüten mahal-li [r] ve ulusal basının temsilcileri ile bir araya geldiği değerlendirme toplantısında, Kars ili için yürütülen faaliyetleri önemsediğini, bunların ufak ya dabüyük olmasının ise fark etmediğini belirt ti. Bu kapsamda 5 bin yıllık bir tarihe malik, Kars’a 40 km mesafede, Ocaklı köyü ile Arpaçay arasında, Ermenistan sınırına sıfır kmdeki Ani antik şehrinde kazı çalışmalarının başladığını söyled i.

VALi TEPE: BU ÇALIޞMALARI YETERLi GÖRMÜYORUZ

Ani harabelerinin kendi açılarından mutlaka ehemmiyetli olduğuna dikkat çeken Vali Tepe, “Kars ili turizminin en ehemmiyetli km taşlarından bir tanesi Ani antik şehridir. Maalesef Ani birtakım senedir kendi haline terk edilmiş gibiydi. Ufak tefek kazılar olsa da, ‘Kilisenin dışında bir çalışma yoktu’ ޞu anda Pamukkale Üniversitesi ve Müze Müdürlüğümüzün katılımları ile Allahın izniyle yenide n çalışmalarımızı başlattık. Yeterli mi? Tabi değil bu rakamlar itibariyle temizlik çalışmaları olacak. Katedralin olduğu bölgelerde birtakım çalışmalar yapacağız.” diye konuş-tu.

Vali Tepe, Ani’de yapılabilir çalışmalarda kullanılması için ayrılan bütçeye de değinerek, rakamların küçük olduğunu ve bunların il ödeneği gibi olduğunu ifade etti. Vali, “il ödeneği ne demek, yani devamlılığın sağlanması azıcık azık da olsa, ‘Karıncanın Kâbe’ye gidişi gibi olsa da’ yeterli mi tabi ki değil, gönlümüz arzu eder ki yüz binler değil milyonlar ile gelen ödenekler gelsin. Ve bu milyonlar ile gelen ödenekler ile biz Ani’yi ayağa kaldırabilelim. Bu şekildeki çalışmalar biz Ani’yi belki 50 yıl-da ayağa kaldıramayacağız, ama bir yandan da tabiri caizse can suyunu da vermemiz lazım. Bu çalışmalar ile Ani’nin nefes alışını devam ettiriyoruz.” açıklamasını yaptı.

ANi’DE KALICI ÇÖZÜM KAÜ’NÜN KAZI BAޞKANLIĞI iLE MÜMKÜN

Ani’de kalıcı çözümün Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin öğrenci ve öğretim üyesi alması ile Ani’de kazı başkanlığının KAÜ tarafından yürütülmesiyle mümkün olacağına vurgu yapan Vali Tepe, çünkü kendi öğrencisi ve kendi öğretim görevlisiyle kendi topraklarının değerlerini açığa çıkarmalarının doğal şeklinde daha kolay olacağını düşündüğünü ifade etti. Vali, “Onun için biz öğrenci alımı fakültemiz dört dörtlük hale gelinceye kadar he-nüz böyle dışarıdan Pamukkale Üniversitesi’nden hariçten arkadaşlarımızın gelmesiyle bu işleri yürüteceğiz. Yani değirmene dışarıdan su taşımaya devam. ޞunu da ben hep söylüyorum; meseleye pozitif bakmak lazım, bu da güzel bir aşama. Ümit ederiz ki bunların ilerleyen aşamalarını hep birlik-te birlikt e görürüz.” diye konuş-tu.
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz