Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

5 Bin Yıllık €˜oyun Seti Siirtte Bulundu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:23:05
5 Bin Yıllık €˜oyun Seti Siirtte Bulundu

Ilısu Baraj sahası altındaki Başur Höyük’te kazı çalışmaları yapan Türk arkeologlar, Bronz Çağı’ndan kalma mezarlarda 5 bin yıllık oyun taşları ortaya çıkardı. DÜNYANIN EN ESKi OYUN SETi Amerikan Discovery News’in haberine göre, Siirt ili il merkezinin 20 km kuzeybatısında yer alan 250 x 150 m boyutlarındaki höyükte sürdürülen kazılar esnasında 49 küçük taş ve heykelcik […]

5-Bin-Yillik-oyun-Seti-Siirtte-Bulundu

Ilısu Baraj sahası altındaki Başur Höyük’te kazı çalışmaları yapan Türk arkeologlar, Bronz Çağı’ndan kalma mezarlarda 5 bin yıllık oyun taşları ortaya çıkardı.
DÜNYANIN EN ESKi OYUN SETi
Amerikan Discovery News’in haberine göre, Siirt ili il merkezinin 20 km kuzeybatısında yer alan 250 x 150 m boyutlarındaki höyükte sürdürülen kazılar esnasında 49 küçük taş ve heykelcik tespit edil-di. deği-şik şekillerdeki olan ve yeşil, kırmızı, mavi, siyah ve beyaz renklerdeki nesneler, şimdiye kadar açığa çıkarılan en eski oyun seti niteliğinde.
OYUN TAޞLARI..[r]. ayrıyetten zar gibi beyaz deniz kabuğundan yapılmış, üzerinde siyah bir kaplama bulunan 3 dairesel oyun taşı bulduk” diye konuş-tu.
‘OYUN STRATEJiSiNi ÇÖZMEYE ÇALIޞIYORUZ’
Benzer parçaların Suriye’nin kuzeydoğusundaki Tell Brak ve Irak’taki Jemdet Nasr höyüklerinde de yer aldı ğınu anımsatan Sağlamtimur, “Oradaki taşlar tek tek bulundu, bir sayma metodunun parçası olduğu düşünüldü. faka t bizim taşlarımız hep birlik-te tek bir kümede görül-dü. Bu, eşsiz bir buluş. Bir satranç seti gibi. Oyunun stratejisini çözmeye çalışıyoruz. Taşların şekillerini ve sayılarını dikkate aldığımızda, oyunun 4 rakamı sonucu kurulduğunu tahmin ediyoruz” diye konuş-tu.
Taşlar, oldukça çok kötü korunmuş olan tahta parça ve çubukların yakınından çıkarıldı. Sağlamtimur, bu buluntuların da oyunun kuralları ve mantığı hakkında püf noktas ı verebileceğine inanıyor.
Habere göre, Siirt’teki keşif, masa üstü oyunlarının 5 bin se-ne ev-vel ‘Bereketli Hilal’ şeklinde bilinen Ortadoğu bölgesinden ve Mısır’dan yayıldığı düşüncesini doğruluyor. Höyükte açığa çıkarılan buluntuların M.Ö. 7 binli yıllara kadar uzanan dönemlere ait olduğu belirtiliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz