Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

4 Rabia İşareti Nedir? (Video-Galeri)
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 12:36:53
4 Rabia İşareti Nedir? (Video-Galeri)

Mısır’daki darbe karşıtlarının, cuntaya karşı direnişi esnasında fotoğraflara yansıyan sembol işaret ‘4’ yani ‘Rabia’ sürat-le yayılıyor. Peki, Başbakan Erdoğan’ın, Emre Belözoğlu ve sanatçıların da yaptığı ‘4’ ‘Rabia’ işaretinin anlamı nedir? Haberin Galerisi ‘Rabia İşareti Nedir?’ Adlı Fotoğraf Galerisine Gitmek İçin Tıklayınız. Haberin Videosu ‘Darbe Karşıtlarının Sembolü: Rabia’ Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız. Arapçada “dördüncü, dört” anlamına […]

4-Rabia-isareti-Nedir-Video-Galeri Mısır’daki darbe karşıtlarının, cuntaya karşı direnişi esnasında fotoğraflara yansıyan sembol işaret ‘4’ yani ‘Rabia’ sürat-le yayılıyor. Peki, Başbakan Erdoğan’ın, Emre Belözoğlu ve sanatçıların da yaptığı ‘4’ ‘Rabia’ işaretinin anlamı nedir?

Haberin Galerisi
‘Rabia İşareti Nedir?’ Adlı Fotoğraf Galerisine Gitmek İçin Tıklayınız.

Haberin Videosu
‘Darbe Karşıtlarının Sembolü: Rabia’ Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Arapçada “dördüncü, dört” anlamına gelen “Rabia” kelimesi Mısır’da darbe karşıtı direnişin sembolü oldu. Ülkede yaşanan katliamlar esnasında darbe karşıtlarının 4 parmakları ile dikkat çektiği sembol sürat-le yayıldı.ADI ÖZGÜRLÜK İÇİN SAVAŞAN BİR KADINDANDarbe karşıtlarının ilk toplandığı meydanın ismi, Rabiatul Adeviyye adında dindar Müslüman bir kadından esinlenerek konulmuş. [r] Adeviyye ailenin dördüncü çocuğu olması nedeni ile isminin başına Rabiatul eklenmiş. Rabiatul Adeviyye yaşamı boyunca verdiği özgürlük mücadelesiyle anılıyor. Gösteriler ile birlik-te bu ismin taşıdığı anlam Mısırlılar arasında yeni bir sembolün doğmasına sebe p oldu. Tahrir Meydanı’nda bulunanların zafer işareti yaptığı dönemde Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndakiler ismin anlamına atıf yapmak ve Tahrir’deki darbe taraftarı göstericilerden ayrışmak için elleri ile dört işareti yapmaya başladılar. İşaret de sürat-le yayıldı.MURSİ DE 4. CUMHURBAŞKANIMeydandaki göstericiler o işareti AA muhabirine şöyle anlatmıştı: “Bunun Adı “Rabia İşareti”dir. Meydanın adı olan “Rabia” Arapçada “dördüncü, dört” demektir. Bu meydanın adına vurgu yapmak için bu işareti yapıyoruz. İkinci önemli mesele Muhammed Mursi, Nasır, Sedat ve Mübarek’ten sonra dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlamış oluyoruz. ayrıyetten Tahrir Meydanı’nda darbeye destek vermek için toplananlar zafer işareti yapıyor. Biz onlar ile bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yaygınlaştırıyoruz.” YENİ ZAFER İŞARETİ Mİ?Darbeye destek için Tahrir’de toplananlar ‘zafer işareti’ yapmıştı… Darbe karşıtlarının toplandığı Rabiatül Adeviyye Meydanı’nda ise zafer işareti yerine “Rabia İşareti” dünyaya geldi. Bu işaretin İslam dünyasında yeni zafer işareti olacağı da çok konuşuluyor.

Haberin Galerisi
‘Rabia İşareti Nedir?’ Adlı Fotoğraf Galerisine Gitmek İçin Tıklayınız.

Haberin Videosu
‘Darbe Karşıtlarının Sembolü: Rabia’ Adlı Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz