Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

3 Günde 15 Bin Kişi Suriyeye Sığındı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:52:34
3 Günde 15 Bin Kişi Suriyeye Sığındı

3 günde 15 bin kişi Suriyeye sığındı…Suriye’den, son 3 günde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bölgesine geçen sığınmacı sayısı 15 bine ulaştı.Suriye’de yaşanan olay iler nedeni ile tahmini 3 yıldır Suriye’nin deği-şik bölgelerinden başta Türkiye, olmak üzere daha çok Lübnan ve Ürdün’e devam eden sığınmacı akını son günlerde Irak’a da yöneldi. Suriye’de Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Kamışlı, Afrin, derinden yapılmışk, Tel Hasıl, Tel Aren ve […]

3-Gunde-15-Bin-Kisi-Suriyeye-Sigindi3 günde 15 bin kişi Suriyeye sığındı…
Suriye’den, son 3 günde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bölgesine geçen sığınmacı sayısı 15 bine ulaştı.
Suriye’de yaşanan olay iler nedeni ile tahmini 3 yıldır Suriye’nin deği-şik bölgelerinden başta Türkiye, olmak üzere daha çok Lübnan ve Ürdün’e devam eden sığınmacı akını son günlerde Irak’a da yöneldi. Suriye’de Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Kamışlı, Afrin, derinden yapılmışk, Tel Hasıl, Tel Aren ve Kobani’de, Nusra Cephesi ile PYD arasındaki çatışmalardan, açlık ve yokluktan kaçanlar, Irak’a [r] geçmeye çalışıyor.

Suriye ile Irak arasındaki Peşhabur Sınır Kapısı’ndan son 3 günde IKBY bölgesine geçiş yapanların sayısı 15 bini bulduğu belirtilirken, iç savaşın sürdüğü topraklardan kaçışın bundan sonra devam edeceği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) desteğiyle Irak bölgesine alınan sığınmacılar, peşmergeler eşliğinde otobüslerle Duhok ve Erbil’e getiriliyor. Duhok’taki Domiz kampının dolması nedeni ile sığınmacılar bundan sonra Erbil’deki Kevırgosık Kampı’na alınıyor. Peşmergelerin güvenlik önlemlerini artırdığı kampta mobil hastane ve ambulanslarla, hastalara hizmet verilmeye çalışılıyor.

Kampın yer aldı ğı Hebat ilçe Kaymakamı Rızgar Mustafa, ilk gün 5 ikinci gün 7 ve 3. gün ise 3 bin olmak üzere toplamda 15 bin şahsıın bölgelerine geldiğini ifade eden Mustafa, “Sürekli geçişler oluyor. Bu rakam oldukça çok daha artabilir. insanlar PYD ile El Nusra cephesi arasındaki savaştan korktukları için kaçıp buraya geliyor. Bunlar mesele klarımiz, eksiklikleri sürat-le tamamlayıp bu kampı daha yaşanır bir hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuş-tu.

“Can havliyle kendimizi Irak’a attık” 

Sığınmacılardan Ali Muhammed de 3 gün kapıda bekledikten sonra Irak’a geçtiğini belirterek, “iki aile aynı çadırda kalıyoruz. Sınır kapısından geçtiğimiz gün oldukça çok kalabalıktı. Hepimiz can havliyle kendimizi Irak topraklarına attık. Çünkü oldukça çok deği-şik şeyler anlatıldı. Nusra Cephesi’nin gelip bizleri asıp, keseceği belirtil di. Biz de oldukça çok korktuk, çoluk, çocuğumuzu, kadınlarımızı düşünerek, Irak’a geçtik” diye konuş-tu.

Bölgesel hükümetin yakınında çevredeki toplum da elinden geldiğince Suriyeli mülteciler ile ilgileniyor. 3 öğün yemek servisinin yapılmaya çalışıldığı kampa bölge toplumuda kendi imkanlarına göre değişik gıda malzemelerini kampa getirerek sığınmacılara yardımcı olmaya çalışıyor.

“Ölüm ve açlık korkusu” 

Kuzey bölgedekilerin yakınında daha ev-vel Halep, ޞam gibi büyük şehirlerde yaşarken Irak’a geçenlerin her birinin yürek yakan hikayesi bulunuyor.

Diğer yerleşim birimlerine göre daha güvenli ve istikrarlı olduğu gerekçesiyle Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgeye geçen Lakin burada da çatışmaların başlamasıyla, Irak’a geçmek zorunda kalan Suriyeliler, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. 

8 çocuğu ile Irak’a geçen Mamuse Abdurrahman, “El Nusra Cephesi’nin oldukça çok ağır silahlar ile Kürt bölgesine saldırdığını duyduk. Biz de 2 grup arasındaki savaşta, onur ve haysiyetimizin elden gitmemesi için çareyi kaçmakta bulduk. sadece savaş da değil. Açlık ve yokluk da çok büyük savaştır. Suriye’de misafirin yaşayabileceği şartlar ve ortam kalmadı” diye konuş-tu.

Kampta kalan 17 yaşındaki Azize Cangir, birilerinin sürekli kendilerine “burun ve kulaklarınızı, başınızı kesecekler” uyarısında bulunulduğunu anlattı. Cangir, “Can havliyle kendimize buraya attık. Kapılarını bize açan IKBY Başkanı Mesut Barzani’ye teşekkür ederiz” diye konuş-tu. 

“Ağzındaki emzikle annesine yardım etmeye çalışıyor” 

Kamp şartları çocuklar için de oldukça çok ağır. Bu çocuklardan 6 yaşındaki Fatma Ekrem, 3 kardeşi ve babasının çamaşırlarını yıkayan annesine yardım etmeye çalışıyor. Ağzındaki emziğiyle dikkati çeken Fatma’nın babası Ekrem Ömer daha ev-vel ޞam’da taksi şoförlüğü yaptığını, savaştan sonra Kamışlı’ya geçtiğini anlattı.

Son dönemde Kamışlı’da da şartların kötüye gittiğini anımsatan  Ömer, “Yiyecek lokma bulamaz hale geldik. Artı olarak can güvenliğimiz yoktu. Patlama ve silah seslerinden uyuyamaz olduk. Bu nede n le kapılar açılır açılmaz kendimizi Irak’a attık” diye konuş-tu.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz