Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

3 Bin Kişinin Ölüm Riskinin Olduğu İl
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 09:04:05
3 Bin Kişinin Ölüm Riskinin Olduğu İl

Marmara depreminde 4 bine yakın insanın yaşamını yitirdiği Sakarya’da tahmini 3 bin şa-hıs ikinci depremde yıkılma riski taşıyan 450 orta hasarlı binada yaşamını sürdürüyor. Zemininin yapısı nedeni ile deprem açısından Türkiye’nin en tehlikeli kentleri arasında yer alan Sakarya ilinde olası bir deprem öncesi orta hasarlı binalar tehlike oluşturmaya sürüyor.17 Ağustos 1999’da 03.02’de olan felakette resmi […]

3-Bin-Kisinin-Olum-Riskinin-Oldugu-il Marmara depreminde 4 bine yakın insanın yaşamını yitirdiği Sakarya’da tahmini 3 bin şa-hıs ikinci depremde yıkılma riski taşıyan 450 orta hasarlı binada yaşamını sürdürüyor.
Zemininin yapısı nedeni ile deprem açısından Türkiye’nin en tehlikeli kentleri arasında yer alan Sakarya ilinde olası bir deprem öncesi orta hasarlı binalar tehlike oluşturmaya sürüyor.17 Ağustos 1999’da 03.02’de olan felakette resmi rakamlara göre il genelinde 3 bin 891 şa-hıs yaşamını yitirdi, yüzlerce bina yıkıldı, pek çok [r] binada hasar oluştu.Orta hasarlı binalar 14 sene-den beri kentin en önemli sorunları arasında yer almaya sürüyor. Son verilere göre ilde 450 orta hasarlı bina bulunuyor.Sakarya ili Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adil Altundal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, misafirin ölüm tehlikesini dahi orta hasarlı binalarda yaşadığını öne sürdü.Orta hasarlı binaların 14 sene-den beri çözülemeyen bir so-run olduğine işaret eden Altundal, “Depremin arkasından birçok bina, hasarlı şeklinde saptan-dı. Orta hasarlı kısmındaki binaların, hasarlı kısmından çıkarılabilmesi için güçlendirmelerinin yapılması gereklidu faka t günümüze kadar bu süreç uzayarak geldi” diye konuş-tu.KAMU HİZMETLERİ ENGELLENMİŞTİAltundal, geçen se-ne orta hasarlı binalardaki elektrik, su ve doğalgaz gibi kamu hizmetinin kesildiğini faka t itiraz üzerine mahkeme kararı ile bu hizmetlerin yenide n dan verilmeye başlandığına dikkati çekti.”581 binanın orta hasarlı olduğu belirlen-di ve bunlar için yıkım kararı alındı” diyen Altundal, “Yıkım kararının arkasından bina maliklerinden itirazlar gelince yenide n dan incelemeye aldık. Yaptığımız son incelemelerde 450 civarında binanın hasarlı olduğunu ve can güvenliği taşımadığını belirle-dik” ifadelerini kullandı.Orta hasarlı binaların olası bir depremde yıkılacağını ve buna rağmen içinde misafirin yaşamaya devam ettiğini vurgulayan Altundal, sözlerini şöyle bitirdi:”Bu binalar olası bir depremde çok yüksek ihtimalle yıkılacaktır. Bu binalar hala ayakta ve içinde insanlar, aileler yaşıyor ve bu insanlar ölüm tehlikesi içinde. şimdi 450 civarında bina var. Bunların bazıları apartman şeklinde. Her ailenin 5 kişiden oluştuğunu düşünürsek, 2 ya da3 bin civarında şa-hıs olası bir depremde ölümle burun buruna kalacak. Bu misafirimız, ölüm tehlikesini dahi bu binada kalıyor. Bu binalar can güvenliğini sağlamıyor, yıkılması lazım. şimdi 450 bina yıkılması gerekirken hala ayakta, bu binalarda yaşayan insanlar göz göre göre ölümü bekliyor.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz