Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

250 Türk Firması Diken Üstünde
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:27:33
250 Türk Firması Diken Üstünde

Mısır’da yaşanan gerilim, ülkede yatırım yapan 250 Türk firmasıni tedirgin etti. Eroğlu Holding bölgedeki yatırımının bazısını Türkiye’ye kaydırırken, Ülker üretimi durdurduCumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle devrildiği Mısır’da tansiyonun yükselmesi, bu ülke ile ticaret yapan Türk firmalerin tedirginliğini daha da artırdı. iç savaş riski sebeb i ile Olağan dışı hal ilen edilen ve sokağa çıkma yasağı […]

250-Turk-Firmasi-Diken-UstundeMısır’da yaşanan gerilim, ülkede yatırım yapan 250 Türk firmasıni tedirgin etti. Eroğlu Holding bölgedeki yatırımının bazısını Türkiye’ye kaydırırken, Ülker üretimi durdurdu
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle devrildiği Mısır’da tansiyonun yükselmesi, bu ülke ile ticaret yapan Türk firmalerin tedirginliğini daha da artırdı. iç savaş riski sebeb i ile Olağan dışı hal ilen edilen ve sokağa çıkma yasağı konan Mısır’da üretim yapan birtakım firmaler üretiminin bazısını Türkiye’ye kaydırma hazırlığında. [r] Dünya gazetesinden Yener Karadeniz’in haberine göre, söz konusu firmalerden Eroğlu Holding, şu an için sıkın-tı olmadığını ama karışıklığın artması halinda kendi markaları için yapılan üretimi Aksaray’daki üretim tesislerine kaydırabileceklerini açıkladı. Ülkede tahmini 250 Türk firmasınin 2 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor ve iki ülke arasında geçtiğimiz se-ne 5 milyar dolarlık ticari hacim gerçekleştirilmişti.

ihracat yapanlarda he-nüz sıkın-tı yokMısır’ın Türkiye için ehemmiyetli bir ülke olduğuna dikkat çeken Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEiK) Türk Mısır iş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, ülkedeki Türk firmaleri için şu an için oldukça çok büyük sıkın-tı olmadığını belirterek, “Mısır, bölgede bir köprü. Mısır’ın alacağı şekil, Afrika ve Arap coğrafyasını da şekillendirecek. Kargaşanın bir an ev-vel sakinleşmesini beklemek gerekli” diye konuş-tu. Orada kimi firmalerin tesislerini kapattığına yönelik fısıltilerin olduğunu Anca k kendilerine resmi bir bilgi gelmediğini anımsatan Mansfield, iç tüketme yönelik üretim yapan firmalar için sıkın-tı olsa da ihracat yapan firmaler için bir sıkın-tı olmadığını yineledi.

Eroğlu Aksaray ilinde kapasite artıracakÜretiminin yüzde 25’ini Mısr’da gerçekleştiren Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ޞahin Eroğlu da, şu an için işletmelerini sıkıntıya sokabilir bir durum ile mücadeledıklarını belirt ti.

Olağanüstü hal, sokağa çıkma yasağı, metro ve limanların kapanmasından ve bu halin uzamasından endişeli olduklarını anımsatan ޞahin Eroğlu, “Sevkiyatların sekteye uğramasından endişeliyiz. Oradaki üretim tesisimiz daha oldukça çok yurtdışına çalışıyor. Limanlar 30 gün ya da daha uzun gün kapatılırsa sevkiyat yapılamayabilir demektir. ޞu an yapabileceğimiz bir şey yok bekliyoruz. Ama görüntü iyiye gitmiyor” diye konuş-tu.

Bu kaygılar sebeb i ile Aksaray’daki üretim tesisleri ile alaka-lı çalışma başlattıklarını anlatan Eroğlu, şöyle devam etti: “Aksaray ilinde kapasitemizi artırıyoruz. Aksaray ilinde 800-900 kapasitesi var 2 bin kişiye çıkarmayı düşünüyoruz. sıkıntı-lar devam ederse kendi markalarımız için olan üretimleri ülkemize kaydırırız. Yabancı markalar ise kendi çözümünü kendi belirler. Orada daha fazla GAP’a çalışıyoruz. sıkıntı-lar devam ederse oradaki üretimini başka ülkeye kaydırabilir. Biz bu sıkıntı-lar arttıkça Türkiye’deki yatırımları hızlandıracağız. Mısır’da, Pakistan’da Bangladeş’te so-run oldukça buradaki yatırımlarımız hızlanarak artacak.” Ülker, Hi Food’da üretime ara verdi Mısır’daki üretimine bölgedeki iç karışıklıklar sebeb i ile ara veren bir ötek i firma ise Ülker. Ülker’den yapılan izaha göre Mısır’daki Hi Food bisküvi fabrikası, ülkede uygulanan sokağa çıkma yasağı gereğince, çalışanları da korumak maksa-dı ile üretime bir zaman ara verdi. Hi Food, 910 çalışanı ile Ortadoğu, Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri için bisküvi üretimi yapıyor. Fabrikanın 4 bisküvi hattı ile yıllık üretim kapasitesi 30 bin ton seviyesinde.

iç savaş muhtemel değil iktisadi Kalkınma Vakfı (iKV) Genel Sekreteri Çiğdem Nas, Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkileri “Afrika’daki en ehemmiyetli ticaret ve yatırım partnerimiz” sözleri ile yorumlayarak, ülkede son günlerde yaşanan gelişmeler ile ilgili, “Mısır’daki karışıklık şimdi-lik Türkiye’nin ticari ve ekonomik çıkarlarına büyük ölçüde zarar vermese de yakın zamanda siyasi ortam durulabilir gibi gözükmüyor. Karışıklığın Suriye gibi bir iç savaşa dönüşmesi şu an için muhtemel olmasa da siyasi istikrarın sağlanması zaman alabilir. Bu da Türk firmalerinin hali yakından izlemesi ve oradaki yatırımlarını herhangi bir kayba karşı korumalarını gerektiriyor” açıklamasını yaptı.

‘Türk firmaler durgunluğun arkasından düzlüğe çıkacak’Bu süreçte diplomatik girişimlerin de önemine değinen Nas, “Türkiye’nin ekonomik ve ticari çıkarlarını korumak için diplomatik girişimler de ehemmiyet taşıyor. Türkiye şimdiki rejime destek vermiyor ve sivil halka karşı yapılan katliamı da en sert şekilde kınadı. faka t Türkiye’nin yatırımları Mısır için de önemli. Bir iki yıldır ekonomik şeklinde da zor durumda olan Mısır için Türkiye ile işbirliğini devam ettirmek büyük fayda sağlayacaktır. Mısır’da Ordu ilinin konumu da oldukça güçlü olduğundan, halin kısmen de olsa check altına alınacağını ve Mısır ile iş yapan firmaların bir durağanlığın arkasından yenide n düzlüğe çıkabileceğini düşünüyorum” diye konuş-tu.

Dış ticaret hacmi 212 yılında 5.16 milyar dolara ulaştıTürkiye ile Mısır’ın dış ticaret hacmimizin artış eğiliminde olduğu görülüyor. 2009 yılında yaşanan küresel kRize ili rağmen Mısır’a olan ihracat yüzde 83 oranında artarak 2,62 milyar dolar şeklinde gerçekleşti. 2010 yılında Mısır’a olan ihracat yüzde 14 azalma gösterirken, bu ülkeden olan ithalat ise yüzde 44,4 artış gösterdi. Türkiye’nin ihracatında olan azalma büyük ölçüde inşaat demirinden kaynaklandı. 2011 yılında ise Mısır’a olan ihracat yüzde 22,6 oranında büyüyerek 2,76 milyar dolar şeklinde gerçekleşti.

Türkiye’nin ihracatında olan artış büyük ölçüde benzinden kaynaklandı. 2012 yılında da Türkiye’nin Mısır’a ihracatı yüzde 33 oranında büyüyerek 3,68 milyar dolar şeklinde gerçekleşti. 2012 yılında Mısır’a yapılan ihracatın toplam ihracatımızdaki payı yüzde 2,41 olup, daha fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında 11. sırada yer aldı. Ülkemizin Mısır’ın toplam ithalatı içerisindeki payı ise 2012 yılında yüzde 5 şeklinde gerçekleşti. iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2012 sene-si itibariyle 5,16 milyar dolar düzeyindi. Mısır’a ihracatımızdaki ehemmiyetli sanayi ürünleri; benzin, demir/ çelik yarı mamuller, inşaat demiri, çimento, pamuklu mensucat, otomo-bil lastiği şeklinde sıralanırken, ihraç ettiğimiz ehemmiyetli tarım ürünleri ise kırmızı mercimek ve fındık şeklinde gerçekleşti. Türkiye’ye Mısır’dan ithal edilen ehemmiyetli ürünler ise petrol yağları, amonyak, karbon, gübreler ve pamuk ipliği şeklinde gerçekleşti.

‘Süveyş Kanalı kapanırsa petrol fiyatları artar’CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir ise, “Mısır, petrol ihraç etme konusunda Libya, iran ve Irak ile kıyaslanabilir konumda değil. faka t 2 yolla etkilemesi mümkün: 1.si spekülasyon anlamında piyasaları etkileyebilir, ikincisi ise ehemmiyetli bir petrol trafiğinin yaşandığı Süveyş Kanalı’nın kapanması uluslararası piyasalar bakımındançok büyük risk içerir. Kanaldan günde 3 milyon varil petrol ticareti yapılıyor. Bu da dünya deniz yolu petrol trafiğinin yüzde 7’si anlamına geliyor. Sıvılaştırılmış doğal gazın da yüzde 13’ü Süveyş’ten geçiyor. SUMED Boru Hattı’ndan da günde 2 milyon varil petrol akıyor. Süveyş Kanalı hükümet güçlerinin checkünde. Müslüman Kardeşler’in buraya saldırısı olmadığı sürece bu akış devam eder. Libya’daki olay iler örnek gösterilerek petrol fiyatları yükselir şeklinde açıklamalar yapılıyor. Petrol ihracatı konusunda Libya’yı Mısır’la kıyaslamak mümkün değil. Mısır’ın oldukça çok çok büyük petrol ve gaz ihracatı potansiyeli yok.

Tereddütsüz destek olmalıyızTürk iş misafirinı Mısır’a desteğe çağıran Türk-Mısır iş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, şöyle söyledi: “Mısır sadece ticaret yaptığımız bir ülke değil. bununnla birlikte ortak bağlarımızın, ortak menfaatlerimizin olduğu bir ülke. ޞimdi ne yapabiliriz kısmına bakıyoruz. Ne üretiyorsak yardımcı olacağımız ürünleri ticaret müşavirliğine bildirip istenildiği zaman yardım edebilmeliyiz. Ben bizzat organizasyon yapacağım. Koliler ile sargı bezi, ilaç, gıda yardım paketi hazırlarsak iyi olur. Ülkeye hiç tereddütsüz destek vermemiz lazım.” Müteahhitlerin ülkede sadece 1 tasarımı var Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, Türk inşaat firmalerinin Mısır’da devam eden sadece bir tek tasarımı yer aldı ğınu diye konuş-tu. Normal şartlarda Mısır’ın da müteahhitlik sektöründe ön planda olduğunu ve kimi uluslararası tasarımlerde mısırlı firmalarda yarışmalar yapıldığını anımsatan Sazak, “Özellikle Arap Baharı’ndan sonra Mısır’da büyük hacimli bir altyapı tasarımlerine başlanması bekleniyordu. Bu çerçevede Türk firmalarına da çağırıda bulunmuşlardı. faka t tahmini bir buçuk senedir bu yönde herhangi bir somut adım atılamamıştı. ޞu anda sadece bir firmasımiz orada havaalanı inşa ediyor” şeklinde konuş-tu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz