Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

23. Kez Şehrin Caz Hali
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:52:29
23. Kez Şehrin Caz Hali

23. Akbank Caz Festivali, 25 Eylül-12 Ekim arasında istanbullular ile buluşuyor. Festival’de Cassandra Wilson, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum ve Nicholas Payton, Jehan Barbur feat. ilhan Erşahin ve Jim Rotondi önplanaçıkan isimler.İstanbul ili – Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 23. yılında yine dopdolu bir program ile kapılarını açıyor. 25 […]

23-Kez-Sehrin-Caz-Hali23. Akbank Caz Festivali, 25 Eylül-12 Ekim arasında istanbullular ile buluşuyor. Festival’de Cassandra Wilson, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum ve Nicholas Payton, Jehan Barbur feat. ilhan Erşahin ve Jim Rotondi önplanaçıkan isimler.
İstanbul ili – Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 23. yılında yine dopdolu bir program ile kapılarını açıyor.

25 Eylül-12 Ekim 2013 yılı tarihleri arasında gerçekleştirilecek Festival boyunca aralarında İstanbul ili Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi, Cemal Reşit Rey [r] Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Babylon Lounge, Nardis, GarajIstanbul, Pera Palace Hotel Jumeirah ve Caddebostan Kültür Merkezi’nin yer aldı ğı 45 ayrı yerde 50 konser, 3 panel, 6 atölye gerçekleştirilecek ve 280 müzisyen ağırlanacak.

Üç hafta boyunca şehri cazın deği-şik renkleri ile kucaklayabilir olan Festival programı, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın ev malikliğinde gerçekleştirilen basın toplantısı ile açıklandı.

Akbank Caz Festivali’nin, 23 yıldır ağırladığı dünya çapında caz starları ve evsahipliği yaptığı unutulmaz performanslar ile sadece ülkemizde değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik olduğini ifade eden Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “istanbul, gece-gündüz temposu hiç düşmeyen, her semtinde deği-şik bir melodi, her caddesinde deği-şik bir ritmi bulunan renkli bir şehir” diye konuş-tu.

23. Akbank Caz Festivali’nin klasik cazdan avangart tınılara, dünya müziklerinden elektronikanın sınırlarına dek uzanan işitsel tecrübeler ile takipçilerine geniş bir değişiklik sunmaya çalıştığınu anımsatan Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise, “Festival kapsamında, yakın dönemde yitirdiğimiz usta müzisyenler anısına gerçekleştireceğimiz ehemmiyetli etkinlikler yer alacak. Ülkemize ilk şeklinde 2. Akbank Caz Festivali’ne katılmak üzere 1992 yılında gelen Amerikalı sanatçı Butch Morris anısına çekilen ‘Black February’ adlı belgesel Akbank Sanat’ta izleyiciler ile buluşacak. Butch Morris, ayrıyetten Festival süresince düzenlenecek değişik etkinlikler ile de anılacak. Bunun yakınında, geçtiğimiz se-ne ‘Kampüste Caz’ turnesi kapsamında hepsi birbirrinden güzel konserler veren ‘Barana’ grubunun kurucusu müzisyen BehsatÜvez’in anısına da bir etkinlik gerçekleştireceğiz. bununnla birlikte, müzik – sinema ilişkisi sonucu deği-şik etkinliklere de programımızda yer vereceğiz” diye konuş-tu.

Pozitif Live yönetim kurulu üyesi Ahmet Uluğ ise festival genel programını açıklarken Festival’in önplanaçıkan isimleri arasında; Cassandra Wilson, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum ve Nicholas Payton, Mos Def, Mulatu Astatke, Sex Mob, Lost Fingers, Jehan Barbur feat. ilhan Erşahin ve Jim Rotondi bulundu ğunı belirt ti.

CAZIN USTALARI

23. Akbank Caz Festivali’nin onur mi safirlerindan biri; efsanevi trompetçi Enrico Rava. Enrico Rava, ‘Rava Tribe’ tasarımı ile 27 Eylül Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinleyiciler ile buluşacak. Zengin bir estetik anlayışı ile müzikal bir mozaik sunmak arzulayan Rava’ya konserde davulda Fabrizio Sferra ve trombonda ise dünyanın en iyi trombon sanatçılarından Gianluca Petrella eşlik edecek.

1960’lardan bugüne uzanan kariyerinde kendine has bir tarz yakalamayı başaran, geçtiğimiz se-ne yayımladığı ‘Saltash Bells’ kaseti ile ‘En iyi Albüm’ ödülüne lâyık görülen ingiliz saksafon sanatçısı John Surman, 28 Eylül 2013 yılı, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki konseri ile Festival’e renk katacak.

Her biri Avrupa caz sahnesinin saygı duyulan müzisyenlerden oluşan Mare Nostrum, 28 Eylül 2013 yılı, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Festival için sahne alacak. italyan trompetçi Paolo Fresu, Fransız akordeon sanatçısı Richard Galliano ve isveçli piyanist Jan Lundgren’dan oluşan ve bir araya getirdikleri enstrümanlar ile alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duran Mare Nostrum, Festival kapsamında müzikseverlere unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.

YENi DÜNYADAN SESLER

23. Akbank Caz Festivali, “Yeni Dünyadan Sesler” bölümünde; Jim Rotondi, Kurt Rosenwinkel, Nicholas Payton, Mulatu Astatke, Harriet Tubman & Cassandra Wilson, Mos Def, Chris Dave and the DrumhedzveRova Plus presents: No Favorites! (for Lawrence Butch Morris)yer alıyor.

‘İstanbul ilinde CAZIN deği-şik RENKLERi’

Türk cazının ustalarını ve genç yeteneklerini buluşturan “İstanbul ilinde Cazın deği-şik renkleri” adlı bölümde Jehan Barbur & ilhan Erşahin, Birsen Tezer, Ece Göksu & Neşet Ruacan, Evrim Demirel, Tamer Temel, For Esemble ve Fötr Blues Band konserleri ilgi çekiyor.

23. Akbank Caz Festivali her se-ne olduğu gibi bu se-ne da pek oldukça çok atölye çalışması ve panele ev malikliği yapacak.

Festival kapsamında bu se-ne 3.sü düzenlenecek olan “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması” da, 30 yaşını aşmamış amatör genç yeteneklere, Festival’in bir parçası olma ve profesyonel sanatçılar ile birlik-te sahne alma fırsatı sunuyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz