Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

21 Yıl Sonra Kato Dağındaki Yayladalar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 08:54:51
21 Yıl Sonra Kato Dağındaki Yayladalar

21 yıl sonra Kato Dağındaki yayladalar…Hakkari ili ile ޞırnak’ın Beytüşşebap ilçesi arasında bulunan ve yıllardan bu yana çatışmalar ile gündeme gelen Kato Dağı eteklerindeki Marinüs Yaylası, ‘Çözüm süreci’ ile gelen huzur ortamı ile yenide n dan şenlendi.Başta Hakkari ili olmak üzere Diyarbakır ili ve Batman ili illerinden gelen yaylacılar 21 se-ne aradan sonra çıktıkları yaylada […]

21-Yil-Sonra-Kato-Dagindaki-Yayladalar21 yıl sonra Kato Dağındaki yayladalar…
Hakkari ili ile ޞırnak’ın Beytüşşebap ilçesi arasında bulunan ve yıllardan bu yana çatışmalar ile gündeme gelen Kato Dağı eteklerindeki Marinüs Yaylası, ‘Çözüm süreci’ ile gelen huzur ortamı ile yenide n dan şenlendi.
Başta Hakkari ili olmak üzere Diyarbakır ili ve Batman ili illerinden gelen yaylacılar 21 se-ne aradan sonra çıktıkları yaylada en huzurlu yaz mevsimini yaşadıklarını belirt ti. Çadırlarda konaklayan ve 3 ay boyunca burada kalacaklarını ifade eden yaylacılar, gelecek se-ne daha kalabalık halde yaylaya çıkmayı düşündüklerini belirt [r] ti.Hakkari ili ile Beytüşşebap arasındaki Kato Dağı etekleri içerisinde bulunan Marinüs Yaylası, 21 se-ne aradan sonra sivillere açıldı. Diyarbakır, Batman ili gibi illerden gelen ve 3 ay boyunca kalmayı düşündükleri yaylada yanlarında getirdikleri jeneratörleri çalıştırarak çadırlarına kurdukları TVsayesinde dünyadaki gelişmeleri izleyen yaylacılar, yaşamlarından memnun olduklarını belirt ti. kadın milleti süt sağıp hayvanları otlatırken, erkek milleti ise çadırlar önünde sigara sarıp, çay içerek zamanlarını geçiriyor.Marinüs Yaylası’nda hayvanlarından elde ettikleri sütler ile kışlık ihtiyaçlarını hazırladıklarını ifade eden Hemi Kaygu, ‘Çözüm sürecinin’ başarıya ulaşmasını rica ettiklerini belirt ti. Kürtlerin kendi topraklarında özgürce yaşamayı arzuladığını anlatan Kaygu, şöyle diye konuş-tu:”Sayın başbakan bundan sonra bu soruna bir çözüm bul. Çözüm süreciyle birlik-te aylardır tek silah patlatılmadı. Bu yaylada yaşamak zor. faka t bu dağlar bundan sonra barışa açılsın. Herkesin barışa destek vermesini istiyorum. Bizler acıyı yaşayan anneler şeklinde diyoruz ki; bundan sonra bu kan dursun. Akan kanın yerine barış gelsin. insanlar barış içerisinde yaşasın. Biz kendi anadilimizi istiyoruz. Yaşanan çatışmalardan dolayı 21 yıldır buraya gelemiyorduk. Çözüm süreci ile birlik-te ilk kez geliyoruz.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz