Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

21 Yaş Altındakiler Smear Testi Yaptırmasın
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:39:28
21 Yaş Altındakiler Smear Testi Yaptırmasın

Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Servikal Patoloji Derneği, rahim ağzı kanseri tarama programını güncelledi. Buna göre, 21 yaş altındaki gençlerin smear testi yaptırması önerilmiyor.İstanbul ili – “Birçok olguya oldukça çok sık smear testi yapılmakta ve bu test sonuçlarına göre geçici HPV infeksiyonları oldukça çok önemsenip tedaviye yönelerek, gereksiz yere psikolojik travma yaratılmakta ya dagelecekteki üreme […]

21-Yas-Altindakiler-Smear-Testi-YaptirmasinAmerikan Kanser Derneği ve Amerikan Servikal Patoloji Derneği, rahim ağzı kanseri tarama programını güncelledi. Buna göre, 21 yaş altındaki gençlerin smear testi yaptırması önerilmiyor.
İstanbul ili – “Birçok olguya oldukça çok sık smear testi yapılmakta ve bu test sonuçlarına göre geçici HPV infeksiyonları oldukça çok önemsenip tedaviye yönelerek, gereksiz yere psikolojik travma yaratılmakta ya dagelecekteki üreme potansiyeli riske edilmektedir” diyen Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, yeni rahim [r] ağzı kanseri tarama programına dairbilgi verdi.

Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Servikal Patoloji Derneği’nin güncellenen rahim ağzı kanseri tarama programına göre, 21 yaş altındaki gençlerin smear testi yaptırmasının önerilmediğini ifade eden Prof. Karateke, “21-29 yaş arasında 3 sene-de bir, 30-65 yaş arasında 5 sene-de bir HPV testi ile birlik-te tarama yapılması tavsiye ediliyor” diye konuş-tu.

Smear testlerinde herhangi bir anormal sonuçla karşılaşılan 21 yaş altındaki hastaların gereksiz yere girişimsel işlemlere maruz kaldığına dikkat çeken Karateke “Çoğu HPV enfeksiyonu; geçici, kendiliğinden iyileşen ve gerçek kanser öncüsü lezyonlara sebe p olmayan niteliktedir. Araştırmalar çoğu zaman gereksiz, erken dönem yapılan müdahalelerin, uzun dönemde servikal stenoz (rahim ağzı darlığı), erken doğum gibi ehemmiyetli komplikasyonlara yol açtığını göstermektedir” uyarısında tespit edil-di.

Servikal kanser tarama programları ve aşılar sayesinde rahim ağzı kanserinin önlenebilir olduğuna vurgu yapan Prof. Karateke, bu kanser türüne bağlı ölüm oranlarında azalma olduğunu belirt ti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz