Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

2013 Kolay Olmayacak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:51:36
2013 Kolay Olmayacak

Türk Müteahhitleri Birliği öyle bir analizi yayımladı ki…TMB, “FED Depremi, Yavaşlayan Çin Ekonomisi, Taksim Gerilimi ve Mısır Darbesi Altında Temmuz ayı inşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) belirsizlik ve riskler ile dolu yeni bir döneme girildiğini, bu dönemi iyi yönetebilmek için yeni beklentiler yaratmaya ve yatırımcıyı çekmeye ihtiyaç olduğunu diye [r] konuş-tu. Birlik, […]

2013-Kolay-OlmayacakTürk Müteahhitleri Birliği öyle bir analizi yayımladı ki…
TMB, “FED Depremi, Yavaşlayan Çin Ekonomisi, Taksim Gerilimi ve Mısır Darbesi Altında Temmuz ayı inşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) belirsizlik ve riskler ile dolu yeni bir döneme girildiğini, bu dönemi iyi yönetebilmek için yeni beklentiler yaratmaya ve yatırımcıyı çekmeye ihtiyaç olduğunu diye [r] konuş-tu.

Birlik, “FED Depremi, Yavaşlayan Çin Ekonomisi, Taksim Gerilimi ve Mısır Darbesi Altında Temmuz ayı inşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı. Raporda 10. Beş Yıllık Kalkınma Planında öngörülen yüzde 5.5’lik büyüme hedefinin, yüzde 3 ile 4 arası tahmin edilen güncel büyüme hızına kıyasla oldukça iddialı bir hedef olduğu kaydoldu. Bu yüksek hedefin gerçekleşmesi için iç ve dış talebin dengeli artması, halen GSYH’a oranı yüzde 6 civarında olan cari açığın yüzde 5 düzeyine gerilemesi, iç tasarruf oranının yüzde 14.5’den yüzde 19’a çıkması, Türk Lirasının yavaş da olsa değerlenmeye devam etmesi gerektiği söylen di.

2013 yılı kolay bir se-ne olmayacak

Kısa ve orta vadede beklentiler ve risklere de yer verilen çalışmada, “Ekonominin 2013 yılı büyümesi konusunda deği-şik değerlendirmeler bulunmakla birlik-te ortak görüş kolay bir se-ne olmayacağı ve belirsizlikler ile dolu olduğu şeklinde özetlenebilir” denildi.

Çalışmada, şu tespitler yapıldı: “Mevcut tablo, piyasalardaki bahar havasının ötek i bir deyimle iyi hikaye yazma döneminin sona erdiğini, belirsizlik ve riskler ile dolu yeni bir döneme girildiğini bu dönemi iyi yönetebilmek için yeni beklentiler yaratmaya ve yatırımcıyı çekmeye ihtiyaç olduğunu göstermekte. ötek i ehemmiyetli bir mesele istikrar için sadece ekonomik değil, demokratik reformlarında ehemmiyetli hale gelmiş olduğudur. işgücü piyasası ve vergi reformu gibi konuların yakınında barış sürecinin nasıl devam edeceği, ceza ve seçim ve siyasi partiler yasaları başta olmak üzere daha fazla demokrasi talebine yanıt verecek düzenlemelere ihtiyaç yer aldı ğı görüşü yaygınlaşmakta.”

Yapıcı öneriler dikkate alınmalı

Hükümetin önümüzdeki 10 sene-de tamamlamayı hedeflediği 138 milyar dolar tutarındaki 21 mega tasarımye dairdeğerlendirmelerin bulundu ğu raporda, mega tasarımlerin toplumsal sorumluluk, bütünsel yaklaşım, yönetim becerisi ve finansman erişimi gerektirdiği ifade edildi. Raporda, “Mega tasarımlerin planlama ve tasarım geliştirme süreçleri ile çevresel etkileri konusunda alaka-lı sivil toplum kuruluşları ile akademisyenler tarafından yapılmış olan değerlendirme ve izahatların değişik eleştiri ve kaygıları da içerdiği bilinmekte, bu çevrelerden gelen yapıcı önerilerin mega tasarımlerin planlanması aşamasında dikkate alınmasında yarar görülmekte” denildi.

Mevcut küresel ve mahal-li ekonomik koşullar dikkate alındığında tasarım finansmanının kritik başarı faktörlerinden olduğu ve istenmeyen gelişmeler ile karşılaşılmaması için tasarımlerin takviminin finansman temin boyutu dikkate alınarak yapılması gerektiği vurgulandı.

(Canan Sakarya/Dünya)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz