2012 Yılı Vergi Denetim Sonuçları
Gönderen: admin Tarih: 13 Oca, 2013 At 12:29 PM | Kategorisi : Ekonomi, Haber | 0 Yorum

2012-Yili-Vergi-Denetim-SonuclariMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulunun (VDK) 2012 senes i vergi araştır ma sonuçlarını açıkladı.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK) 2012 senes i vergi araştır ma sonuçlarını açıkladı. AA muhabirinin sorularını cevaplayan Bakan Şimşek, Vergi Denetim Kurulu çatısı altında birleştirilen Maliye Bakanlığı vergi denetim birimlerinin, yeni organizasyon kapsamında etkin vergi incelemeleri gerçekleştirdiğini belirt ti. Denetimlerde orta ve büyük ölçekli mükelleflere ağırlık verildiğini söyleyen Şimşek, faaliyetleri sonucunda, 1 Ocak-31 Aralık 2012 tarihleri arasında vergi müfettişlerince (rapor değerlendirme komisyonlarında değerlendirilmek üzere ilg i lı Vergi Denetim Kurulu grup başkanlıklarına tevdi edilen raporlar dahil), beyan edilmeyen gelir karşılığında tahmini 4,5 milyar liralık vergi kaybının önlendiğini dile getirdi. Maliye Bakanı, geçen yı l yürütülen vergi denetimlerinde vergi kayıp ve kaçağına sebe p olan mükelleflere yaklaşık, tahmini 8 milyar 750 milyon lira da vergi cezası kesildiğini diye konuş tu. Şimşek, ortaya çıkan rakamların Maliye Bakanlığı’nın gerek kayıt dışı ile mücadele gerekse vergi kayıp ve kaçağının azaltılmasına dönük tedbirler ile etkin denetimlerin bir netices i olduğunu vurguladı.
Reklam Alanı
. Yürüttükleri vergi denetimleri ile sadece vergi gelirlerinin değil, mükellef sayılarının da artırıldığını anlatan Şimşek, ”Amacımız vergiye tabi geliri olan herkesin bu kazancı için ödemesi gerekli vergiyi devletimize ödemesidir. Buna yönelik olarak yeni dönemde vergi denetimi ve kayıt dışılıkla daha etkin mücadele için teknik altyapı güçlendireceğiz, vergi müfettişi sayısını artıracağız, 75 milyonun hakkını korumaya devam edeceğiz” diye konuş tu. Müfettişlerin çağın gereklerine uygun çalışma ortamlarına kavuşturulması maksadı ile başlatılan çalışmaların belli bir noktaya getirilmesini de amaçladıklarını ifade eden Şimşek, 2013 Çalışma Planı’nda yer verilen bazı hedefleri de şöyle sıraladı: ”Vergi incelemeleri ve kayıt dışılıkla mücadelede etkinliğin artırılması için yoğun bir hizmet içi eğitim programı başlatılacak. Vergi araştır ma konularında uluslararası işbirliğine (elektronik denetim, uluslararası bilgi değişimi gibi konularda) ağırlık verilecek. Vergi incelemelerine dair hazırlıkları devam eden standart, rehber ve ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanacak. Vergi Denetim Kurulu’nun bilgi işlem sistemine dair donanım ve yazılım altyapısının, Kurul’dan beklenilen fonksiyonları en iyi şekilde yerine getirecek seviyeye kavuşturulacak.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>