Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:49:52

…TeraDatanın tek kadın ülke müdürü olan Gamze Aydın, Appleın kurucuları  Steve Jobs ve Steve Wozniakın ‘duygusal zeka sayesinde başarılı olduklarını düşünüyor.Türkiye, özel olarak bankacılık ve telekomünikasyon alanlarındaki büyüme hızı ile pek çok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda. Kamudan imalata kada firmaların Bilişim Teknolojileri (BT) altyapıları oldukça çok çok büyük dönüşüm geçiriyor. Yöneticiler, sürat-le artan müşterilerine […]


TeraDatanın tek kadın ülke müdürü olan Gamze Aydın, Appleın kurucuları  Steve Jobs ve Steve Wozniakın ‘duygusal zeka sayesinde başarılı olduklarını düşünüyor.
Türkiye, özel olarak bankacılık ve telekomünikasyon alanlarındaki büyüme hızı ile pek çok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda. Kamudan imalata kada firmaların Bilişim Teknolojileri (BT) altyapıları oldukça çok çok büyük dönüşüm geçiriyor. Yöneticiler, sürat-le artan müşterilerine etkin hizmet sunmanın yakınında her gün milyonlarca verinin aktığı sosyal [r] medyayı analiz etmek, işlenmesi gereken bilgiyi etkin bir şekilde depolamak zorunda.

TeraData’nın faaliyet gösterdiği 70 ülkedeki tek kadın ülke müdürü olan Gamze Aydın, modern çağın sunmaya çalıştığı yenilikleri nasıl çözüme çevirdiklerini ntvmsnbc’ye anlattı. Aydın, yöneticilerin veri depolama ve analizi alanında dikkat etmesi gereken meselelere değinirken, müşterilere daha iyi hizmet sunmak ve yenilikleri görebilmek adına duygusal zekanın büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti.

Teradata firmaler için nasıl bir hizmet sunuyor?

Teradata’nın iş alanını veri ambarı, karar destek sistemleri ve iş zekası şeklinde tanımlayabiliriz. iş zekası başlığı altında LinkedIn örneği verebilirim. LinkedIn kullanıcısıy iseniz, ‘Tanıyor olabileceğiniz kişiler’ içeriğini biliyorsunuzdur. Bu içerik, TeraData teknolojileri ve yazılımları ile sunulan bir çözüm. Yazılım, matematiksel hesaplamalar yaparak, tanıyor olabileceğiniz ötek i kullanıcıları karşısına çıkarıyor. Burada karşımıza çıkan birden fazla teknolojiyi TeraData kendi bünyesinde sunuyor. 1.si, bir donanım teknolojisi söz konusu. Donanım üzerinde yazılımlar ve bu sisteme uygun uygulamalar var. Bunların yakınında destek birimi ve sürekli geliştirme faaliyetleri var. kısa olanca, TeraData’yı bir akıllı telefon gibi de düşünebilirsiniz. Tek elden bütü n bu hizmetlere malik olabiliyorsunuz.

Asıl hizmetinimiz ise donanımda saklanan verinin analiz edilmesi. Örneğin bir telekomünikasyon firmasınin en büyük verisi müşterilerin kendisi. Müşterilerin konuşmaları, faturaları, kampanyalar vb. bütü n bilgiler donanım üzerinde duruyor. Bilgiyi değerli hale getiren ise sunmaya çalıştığımuz yazılımlar. Donanım ve yazılım üzerinde ise analitik araba lar diye konuş-tuğimiz iş uygulamaları var. Bu uygulamalar iş faaliyetleri analizi ve rapor hazırlanması, tahminlerde bulunmak için kullanılıyor.

Donanım sunmaya çalıştığınuz hizmetler için nasıl bir ehemmiyet taşıyor?

Donanım, sektörlerin ihtiyaçlarına göre önplanaçıkan bir özellik. özel olarakr regulasyon sağlayıcı kurumlar oldukça çok fazla raporlama ihtiyacı duyuyor. Firmalar, müşterilerin 3 ya da5 ay öncesine uzanan bilgilerine erişmek isteyebilir. faka t daha önceki zamanlara ait bilgilerin de saklanması gerekli. özel olarak bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde verilerin yedeklenmesi de büyük ehemmiyet taşıyor çünkü donanım nihayetinde bozulabiliyor. birtakım firmalar sistem mimarisi gereğince ya dagereksinimleri kapsamında yedekleme altyapısı istemeyebiliyor faka t bu hatalı bir yaklaşım ve biz bütü n müşterilerimize yedekleme tavsiye ediyoruz. Yedekleme yapmayan firmalar eninde sonunda bunu yapmak zorunda kalıyor.

“MÜŞžTERiLER GEÇMiޞE KIYASLA oldukça çok DAHA BiLiNÇLi”

Sunduğunuz yazılımlar firmalerin malik olduğu Büyük Veri’yi nasıl değerli hale getiriyor?

Örneğin müşterilerimiz arasında bulunan Apple’dan bir örnek verebilirim. AppStore’da bir uygulama indirgediğiniz ya dagözden geçirdiğiniz zaman, size hemen bağlantılı ötek i uygulamaları tavsiye ediyor. Bu da bir TeraData hizmeti. daha önce Excel gibi programlar ile analizler yapılabiliyordu. faka t bugün müşteri sayısı oldukça çok fazla, bununnla birlikte oldukça çok fazla kanal var. insanlar mağazalardan ya dainternet üzerinden alışveriş yapabilir, alışveriş öncesine sosyal medyadan incele-me yapabilir. bütü n bu kanalları bir araya getirmek için belli araba lar gerekli. kısa olanca kulllandığımız motorlar bütü n bu kanalları bir araya getiriyor ve kişiye özel reklam sunan arama motorları, sosyal ağlar gibi işlev gösteriyor.

  iLGiLi HABER’ޞirketler Büyük Veri’yi oldukça çok iyi check etmeli’

ޞirketler ‘Büyük Veri’nin anlamını çözebildi mi?  

Büyük Veri adına zor olan şey, alışılmış bir sistem içerisinde yer almaması. Ek olarak, sadece sosyal medyayı takip etmek yeterli değil. Çünkü sadece internet üzerinden alışveriş yapmadığınız gibi, düşüncelerinizi mağazalardaki izlenimleriniz de değiştirebiliyor. Dahası, internet üzerinden araştırıp, mağazadan alışveriş yapabiliyorsunuz. Büyük Veri’nin ve sunmaya çalıştığımuz yazılımların önemi burada ortaya çıkıyor. Çünkü bütü n bu verileri bir araya getirip analiz etmeniz gerekli. ‘Müşterinin 360 görünümü’ ifadesiyle bahsettiğimiz ana görüntünün gerçekliği burada yatıyor. Büyük Veri’den değer çıkarmak istiyor iseniz, elinizdeki mevcut verileri entegre ederek analiz yapabilmeniz gerekir. Aksi takdirde muhakkak eksik bir nokta kalıyor. Örneğin bankalar bugün ATM’lerden çAğrı ili merkezlerine, sosyal medya sayfalarına kadar pek çok kanalı bir araya getirmeli.

En çok büyükiminiz danışmanlık. Bu Türkiye piyasası hakkında neye işaret ediyor?

Satış sonrası çözümlerin doğru bir şekilde kullanılıyor olması, sunmaya çalıştığımuz hizmetlerin etkinliğinin artmasını sağlayacaktır. TeraData SQL (yapısal sorgu dili) kullanıyor. Bugün üniversite mezunu olan gençler bu dili kullanabiliyor. iş zekası kapsamında birtakım TeraData’ya özel kısımlar söz konusu faka t kısa olan bir eğitimle bunu öğreteyoruz. Tecrübenin iseçok ehemmiyetli olan bir faktör. SQL dilinde uzman bir danışman oldukça çok daha hızlı ve etkin analiz yapabiliyor.

Türkiye’deki kurumların BT altyapısının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye’ye baktığımızda, özel olarak bankacılık ve telekomünikasyon alanlarında BT yatırımı oldukça ileri bir düzeyde. özel olarak müşteri hizmetleri dalında baktığımızda Avrupa’ya kıyasla daha iyiyiz. Bunun neden i nüfusumuzun oldukça çok genç olması. Teknolojiyle adaptasyonu olmayan bir firma, hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde mevcut müşteri kitlesini elinde  tutamaz. Yaşanan rekabet firmaleri zaten teknolojiyle iç içe olmaya itiyor. faka t teknolojilerin stratejik açıdan verimli bir şekilde uygulanması bakımındansorun-lar yaşanıyor. Teknolojiler ve uygulamaları parça parça beliriyor. faka t hepsini n bir şemsiyede toplanması lazım. Rekabetin firmaleri daha iyi stratejiler kurmaya iteceğini düşünüyorum. Çünkü müşteriler bundan sonra daha bilgili ve incele-me yaparak, ne rica ettiğini rek size geliyor. 13 yaşımdaki oğlumu dahi örnek verebilirim. O yaşlardaki bir çocuğun akıllı telefonda Apple tercih etmesini beklersiniz ama özel olarakri karşılaştırıp başka markaları seçebiliyor.

  iLGiLi HABER5 milyon firmasın tercih ettiği BT çözümü Türkiye’de

“THY SOSYAL MEDYADA oldukça çok BAޞARILI”

Üniversiteler ile yaptığınız çalışmaların ana maksa-dı sektöre insan kazandırmak mı?

Türkiye’de çalışan bir firma ve Türk yöneticiler olarak, sektörü de beslememiz gerekli. Türkiye’de ‘hep yenilik eksik, başkalarının düşüncelerini kopyalarak ilerliyoruz’ düşüncesi hakim. TeraData 30 yıllık bir firma ve kurulduğu günden bu yana üniversiteler ile işbiriğine gidiyor. TeraData, CitiBank ile California Teknoloji Enstitüsü’nün (CalTech), veriler üzerinde daha iyi analiz yapılması için yaptıkları bir araştırmadan doğan bir firma. Apple ya daDell gibi garaj ya dakampüste kurulmuş bir firma gibi değil. Kuruluş şekli bakımından üniversiteler ile hep iç içe ve yöneticileri değişik üniversitelerde eğitim vermeye sürüyor. Türkiye’de pek çok üniversitede profesörlerimiz TeraDara’nın Üniversite Ağı’ndan yararlanıyor. TeraData’nın uzmanlık alanlarının öğrenciler ve akademisyenler paylaşılması, teknik bilgimizin üniversitelere aktarılması 1. amacımız. ikincisi, mezun olan gençlerin hangi alanda çalışmasını rica ettiğini bilmesi konusunda yardımcı oluyoruz. Bir 3. faydamız, TeraData kaynağı sağlıyor olmamız, bize ticari fayda sağlaması konusunda ehemmiyet taşıyor.

Özellikle devlet kurumlarının ve büyük firmalerin BT altyapılarının güvenli olduğunu düşünüyor musunuz?

Çok kritik müşterilerimiz var faka t hiçbiri dışarı açık sistemler kullanmıyor. Dışarı açık sistemler söz konusu olmadığı için içeriden bir müdahale olmadığı sürece güvenlik açığı olmaz. ޞirket içerisindeki ihlallere karşı da belli önlemler alarak bilgileri sadece belli kişilere görülecek şekilde kısıtlayabliyorsunuz. Güvenlik özel olarak oldukça çok büyük miktarda müşteri bilgisine malik olan firmaler için oldukça çok kritik bir konu.

Geçtiğimiz günlerde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in hesabını hack’leyen bir gencin haberini okudum. Güvenliğe ne kadar dikkat edilse de, sanırım gençlerin önüne geçilemiyor. kısa olanca hiç büyük konuşmamak lazım. Bu gençleri buldukları açıklar için ödüllendirmek gerekir.

Türkiye’de firmaler Büyük Veri’den yararlanabilmek konusunda ne kadar başarılı?

Büyük Veri’nin tam şeklinde anlaşıldığı konusunda halen şüpheliyim. Tanımlama güçlüğü daha da devam edecek diye düşünüyorum. Bunun da olması oldukça çok doğal çünkü bu verinin check edilebilmesi pek mümkün değil. 1. soru işareti de burada yatıyor. ޞirketler daha önce kendi sistemlerinde belirem verileri check edebiliyordu. faka t bilgi bugün sayısız kanaldan karşılarına çıkıyor. ikinci olarak, oldukça çok büyük miktarda veriyi depolamak ve analiz etmek hem oldukça çok maliyetli hem de oldukça çok vakit alıyor. Bir 3. soru, oldukça çok esnek, gerçek zamanlı bir sistem kurmak zorunda olmanız. Sosyal medyada her gün yapılan binlerce yorum, paylaşımı nasıl analiz edeceksiniz? Bir müşteriden gelen şikayete 3-5 gün sonra yapılabilir geri dönüşün hiçbir değeri yok. Bir ötek i ama son olmayan soru, bütü n bu yeni uygulamaların mevcut sisteme nasıl entegre edileceği. kısa olanca, Büyük Veri hakkında cevaplanmamış oldukça çok fazla soru var. Bu yüzden birtakım firmalar biraz bekleyip bu kavramın sektöre nasıl oturacağını görmek istiyor.

Sosyal medya alanındaki başarısı ile önplanaçıkan bir firma var mı?

Türk Hava Yolları (THY) gibi birtakım firmalar sosyal medya alanında oldukça çok önemli çalışma sergiliyor. THY,  sosyal medyada kendilerine gelen bilgileri anında üst yönetimle paylaşıyorlar ve buna göre hareket ediyor. Bir örnek verirsek; uzun bir yolculukta müşteri ısısın düşürülmesini istiyor ama sıcaklık düşürülmüyor. Sosyal medyadan bu şikayetini paylaşıyor ve yerden uçağı arayıp bu şikayeti bildiriyorlar. Bu şekilde, THY uçağına binmem diyen yabancı müşterilerin dahi fikrini değiştirdiğini biliyorum. Dolayısı ile bir anlık tepki gösterecek ekip, bir de veri analizi yapabilir ekip kurulması gerekli.

Burada ‘veri bilimcisi’ adı verilen Araştırmacılardan ekipler kurulması gerekli. Yani verilerin birbirleri ile nasıl entegre edileceğini n şahıs-lar yetirilmeli. Yapılabilecek en büyük hata, yapısal olmayan veri şeklinde adlandırdığımız Büyük Veri’nin tek bir ortamda toplanıp burada yalın olarak, işlenmeden tutulması. En azından sosyal medya ekibi kurarak anında geri bildirim yaparak hareket edilmesi oldukça çok daha ucuz ve etkin bir çözüm olur.

  iLGiLi HABER’Bankacılık işlemlerini 45 kat hızlandırdık’

Türkiye’nin başta bankacılık ve telekomünikasyon olmak üzere pek çok sektörde büyüme yaşadığını biliyoruz. Peki büyümenin asıl belirleyici faktörü ne?

Bankacılık, kamu, perakende, hizmet yönüyle havacılık gibi sektörler giderek gelişiyor. Mutlu vatandaş/müşteri anlayışı ehemmiyet kazandığı için belli sektörler başta olmak üzere firmalerin BT yatırımları arttı. Kendi açımızdan baktığımızda, TeraData küresel bir firma ve bölgesel şeklinde sektörün nasıl yansıdığı, bakış açısını da etkiliyor. Türkiye’de pozitif gelişmelerin yakınında negatif faktörler de var. Türkiye için kapalı olan çarşı pazarı diyebiliriz. oldukça çok gelişmiş ürünler satsak dahi pazarlık payına oldukça çok ehemmiyet veriyoruz. Kültür şeklinde ülkemizi oldukça çok iyi anlamamız ve anlatmamız lazım. Duygusal manada iş yapmayı seviyoruz. Dünyanın en iyi teknolojisini kullanan firma de ol iseniz, mahal-li sektör sizi nasıl anlıyorsa seviyeniz ona göre belirir. TeraData Türkiye’ye sürekli oldukça çok ehemmiyet verdi ve biz son iki sene-de ekip şeklinde Türkiye’yi oldukça çok iyi anlattık. Bu zaman içerisinde yatırımların ehemmiyetli derecede artmasının neden i de bu.

Verilerin ana kaynağı olan müşteriler firmalere nasıl bir değer katıyor?

TeraData şeklinde büyük firmalerle, bilgileri halka sunulan bir hisse değerlemesi karşılaştırması yaptık. Microsoft HP Oracle, IBM ve apple’ın, yani halka arz edilmiş bütü n firmalerin karşılaştırmasını yaptık ki Apple’ı espri olsun diye koyduk, çünkü değeri oldukça çok yüksek. Karşılaştırma sonucunda Apple ve TeraData’nın değerlemesi birbirine paralel çıktı. Bunun sebebi, veririn öneminde yatıyor. ޞirket satın almalarına göz atın. ޞirketlerin varlığı, müşteri bilgisine göre ölçülüyor. Türkiye’deki firma satın alımlarına bakıldığında, firmalerin veri hacmine, yani müşteri bilgisi hacmine bakıldığını görüyoruz. Bu manada, TeraData bakımındanhem Türkiye’nin konumu gereği, bölge ülkelere açılan bir merkez olduğumuz düşünüldüğünde, deği-şik coğrafyalara da hizmet satabiliriz.

Türkiye’deki gelişimler ve yatırımlar nasıl bir tablo sunuyor?

Türkiye’nin halen katetmesi gereken oldukça çok yol var. faka t yeni nesli Avrupa ile karşılaştırdığımızda, oldukça çok akıllı bir nüfusa malik olduğumuzu görüyorum ve verimlliğin önemli oranda artacağına inanıyorum. birtakım kurumların, SAP gibi Türkiye’ye oldukça çok önemli yatırımları var. Almanya’nın yazılım alanındaki öncü firmalarından biri kalifiye personel ihtiyacı duyuyor. TeraData ekibi şeklinde genç bir ekip olsak da, şimdiden dört bölge görevlisi barındıyoruz. kısa olanca geleceğin Türkiye için pozitif olduğuna inanıyorum.

TeraData Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın.

“JOBS VE WOZNIAK DUYGUSAL ZEKA SAYESiNE BAޞARILI OLDU”

ABD’de Yahoo! CEO’su Marisa Mayer ve Facebook COO’su Sherly Sandberg, teknoloji dünyasında önplanaçıkan ehemmiyetli kadın yöneticilerden ikisi. TeraData’nın 70 ülke müdürü arasında tek kadın ise sizsiniz. kadın milletinin BT dünyasındaki yerini nasıl görüyorsunuz?

70 ülkede tek kadın yönetici olmak şahsen güzel bir duygu. Ama bir o kadar da üzücü. Çünkü ben kadın-erkek eşitliğine inanan biriyim. Pozitif ayrımcılığının olmaması gerektiğini düşünüyorum. Olduğunu da söylemiyorum ama buna karşı çıkan misafirin olmasını görmek güzel bir şey. TeraData’nın bölge yöneticilerinin 35-35 olmasını isterdim. Tabii ki ileride tablo bu olabilir anlamına gelmiyor. Türkiye’de bankacılığa, telekomünikasyona, BT’ye baktığımızda oldukça çok daha dengeli bir tablo var. Bu durum beyaz yakalıdan mavi yakalıya gittikçe bozuluyor. Ama paranın döndüdüğü endüstrilere baktığınızda, durum daha olumlu. Dengenin kurulması adına bu güzel bir gelişme. Kadınların, geniş perspektifte oldukça çok daha iyi düşünebildiğini savunuyorum. erkek milletinin daha deği-şik nitelikleri var ve denge kurulduğu sürece birbirlerini tamamlama özelliği artacak.

Duygusal zekayı önplanaçıkaran bir yöneticisiniz. BT, mobil ya dadonanım olsun, teknolojinin her alanında duygusal zekanın nasıl bir etkisi olabilir?

‘jOBS’ TV filminden örnek vermek istiyorum. pek çok ları beğenmedi ama ben beğendim. ޞirketi kurarken şu dikkatinizi çekiyor:  Birincisi, gerçekten çekirdekten mühendis olanlar var. Oturmuş bilgisayar yapmış ama bunun farkında dahi değil. Diğeri, yani Steve Jobs ise ‘bu satılır’ diyor. Duygusal  zeka bir manada bu. Bir şeyi içinizde hissetmek ve bir vizyona oturtmak. Daha normal insanlar gözünden bakıldığında ise sadece Türk insanının değil, bütü n misafirin duygusal olduğunu düşünüyorum.

Kadınların duygusal zekalarının, 6. hislerinin daha kuvvetli olduğunu düşünüyorum ama bu sonuçta bir ekip işi. erkek milletinin de tabii ki duygusal zekası var.  erkek milletinin başını çektiği sayısız başarılı firma biliyoruz. Genel şeklinde baktığınızda, bir taraf daha büyük ölçkete görürken, kadın milleti daha geniş görebiliyor. kadın milleti bir işi kafaya taktıkları zaman daha da hırslı oluyor ve peşini kolay bırakmıyor. erkek milleti ise daha rasyonel oldukları için ‘bu bitti, sıradaki’ diyebiliyor ve önüne bakıyor. kadın milletinin hırslarını ortaya koyarak ekiplerini daha iyi motive ettiklerini söyleyebilirim.

TeraData önümüzdeki birtakım sene-de nasıl bir gelişim beklentisine malik?

Türkiye göz önünde olan piyasalardan biri. Büyüme oranının yakınında iyi bir ekip oluşturduk. 2015 sonuna kadar 25 müşteri hedefimiz var.  Bu se-ne sonuna kadar ulaşmak rica ettiğimiz hedefleri kağıt üzerinde sapta-dık. 2015 sonunda ciromuzun mevcut ciroyu ikiye katlamasını bekliyoruz. Küresel şeklinde katkımızın ise müşteri sayısının artışı olduğunu söyleyebilirim. Hisse değerlemesi bakımından önemini söyle miştim. Küresel alanda telekominkasyonda 19, bankacılıkta 16, hava yollarında 20, enerji ve kamuya baktığımızda ise bütü n firmalar TeraData’yı tercih etti. TeraData bu yüzden yeni pazarlara ehemmiyet veriyor ve bu kapsamda Türkiye ile Rusya büyük ehemmiyet taşıyor. 2014 yılında daha bölgesel faaliyet göstermeyi ve Türki milletler başta olmak üzere işbirliğine gitmek istiyoruz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz