Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:21:29

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Kalite Güvence Sistemi (KGS) belgeli betonlar ile inşa edilen yapıların depreme dayanıklı ve güvenli olduğunu vurguladı. Birlik, Afet Bölgeleri’nde Yapılabilir Yapılar Hakkında Yönetmelik’e göre minimum beton sınıfının ‘C20′ (santimetrekarede en az 200 kg basınca dayanıklı beton) olması gerektiğine [r] de dikkat çekti. Marmara depremi, ardında 20 bin ölü, milyarlarca lira […]


Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Kalite Güvence Sistemi (KGS) belgeli betonlar ile inşa edilen yapıların depreme dayanıklı ve güvenli olduğunu vurguladı.

Birlik, Afet Bölgeleri’nde Yapılabilir Yapılar Hakkında Yönetmelik’e göre minimum beton sınıfının ‘C20′ (santimetrekarede en az 200 kg basınca dayanıklı beton) olması gerektiğine [r] de dikkat çekti.

Marmara depremi, ardında 20 bin ölü, milyarlarca lira kayıp bıraktı. Depremin 14. senesinde THBB, Türkiye’nin deprem önlemlerine değindi, afete dayanıklı konut yapımı ile alaka-lı önerilerde tespit edil-di.

Hazır Beton Birliği‘nden yapılan açıklamada depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesi gerektiği dile getirildi. Bunun yolunun Deprem Yönetmeliği’ne uygun tasarımlerden ve ev yapımında yararlanılan maddelerin (çimento, beton gibi) uygunluğundan geçtiği söylen di.

Açıklamada ‘‘Marmara depreminin arkasından Düzce ili ve Van depremlerinde hasar gören yapılardan Alınan bulgular, betonun ve ötek i maddelerin standardlarına uygun şeklinde üretilmediğini ortaya koyuyor. ‘‘ denildi.

Depreme dayanıklı yapılar için beton üretiminin denetlenmesi gerektiğini savunan THBB Başkanı Yavuz Işık, şunları söyledi:

“Türkiye‘nin yüzde 95’i deprem bölgelerinde bulunuyor. Deprem yaşamın bir bölümü. Depremin nerede, ne vakit, kaç büyüklüğünde olacağını meyiz. Ama depreme dayanıklı yapılar üretebiliriz. Bu nede n le depremin nerede, kaç büyüklüğünde olacağı ile alaka-lı tartışmaların yerine depreme dayanıklı yapıların üretimi ile alaka-lı uğra ş sarf etmeliyiz. Türkiye, kentsel dönüşüm ile depreme karşı güvenli ve sıhhatli yapılaşmada ehemmiyetli bir adım atıyor. THBB üyelerinin ürettiği, KGS belgeli betonlar ile inşa edilen yapılarımız ile depreme günden güne daha tedbirli hale geliyoruz. Avrupa kurallarında ve ilkelerinde üretimin sembolü olan KGS belgeli betonlar ile inşa edilen her yapı, depreme, dış etkilere karşı dayanıklı ve güvenilir oluyor.” Işık, ilave şeklinde 2013 yılı’te depreme dayanıklı konutlar ile alaka-lı bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerine başlanacağını duyurdu.

THBB’DEN ‘C20 BETON’ UYARISI

KGS’nin ehemmiyetli olduğuna temas edilen THBB ifadesinde ayrıyetten şu ifadelere yer verildi:

“KGS – Kalite Uygunluk Belgesi dışında belgeleri bulunan beton üreticileri, yıl-da 1 sistem denetimi ve sene-de 3 habersiz ürün denetiminden geçmiyor. Bu nede n le THBB üyesi beton kullanmayanlar mağdur olabilir. Bununla birlik-te tüketici, kapsamlı ve önemli bir denetimden geçmiş olan betonla, ötek i kalitesiz, denetlenmemiş beton arasındaki farkı anlama imkanı olmayacağından yanılabilir.

THBB, Marmara ve Van depremi arkasından bölgelerde yaptığı karot incelemelerinde yapılarda C8 gibi (santimetrekarede en az 80 kilogram basınca dayanıklı beton) dayanım sınıfı betonlar kullanıldığını sapta-dı. faka t ‘Afet Bölgeleri’nde Yapılabilir Yapılar Hakkında Yönetmelik’e göre minimum beton sınıfının ‘C20′ (santimetrekarede en az 200 kg basınca dayanıklı beton) olması gerekli. Depremlerin arkasından gündeme gelen Kentsel Dönüşüm ile yenilenmesi planlanan yapılar arasında kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Kentsel Dönüşüm ile 8 milyon konutun yenileneceği ve bunun için de 600 milyar gerekeceği tahmin ediliyor. THBB, yeni yapılarda KGS belgeli beton kullanımının Türkiye yapı stoğunun uzun ömürlü, ekonomik ve depreme dayanıklı olmasına katkı sunacağını savunuyor.”

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz